Wojna w Ukrainie. SBU wykryła szpiega zbierającego informacje o siłach powietrznych

Świat
Wojna w Ukrainie. SBU wykryła szpiega zbierającego informacje o siłach powietrznych
Wikimedia/Адміністрація Президента України
Funkcjonariusze SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nakryła pracownika jednego z obiektów o charakterze obronnym na zbieraniu tajnych informacji o ukraińskich samolotach bojowych i infrastrukturze sił powietrznych – podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na rzecznika SBU Artema Dechtiarenkę.

Szpiega działającego w obwodzie żytomierskim, w środkowej Ukrainie, interesowały informacje o rozlokowaniu, a także możliwościach remontu i modernizacji ukraińskiego lotnictwa wojskowego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja uznaje za "zagranicznych agentów" osoby będące "pod wpływem zagranicy"

 

- Uzyskane dane (szpieg) przekazywał agresorom za pośrednictwem rodzonego brata i byłego kolegi ze studiów, którzy współpracowali z rosyjskimi służbami specjalnymi na terytorium Rosji – oznajmił Dechtiarenko.

Nie był jedyny

Dodał, że w obwodzie dniepropietrowskim, na wschodzie kraju, zatrzymano agenta, któremu rosyjskie służby poleciły wstąpić do ukraińskiej Obrony Terytorialnej w mieście Dniepr, a w Krzywym Rogu agenta, który zbierał informacje o obronie Mariupola nad Morzem Azowskim.

 

ZOBACZ: Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała szpiegów. Gromadzili informacje na temat wojska

 

Oprócz tego w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, szef jednej z hromad (gmin) przekazywał informacje o Siłach Zbrojnych Ukrainy, w obwodzie czernihowskim, na północy, zatrzymano mieszkańca, który dobrowolnie współpracował z Rosjanami w okresie okupacji, a w obwodzie chmielnickim jedna z mieszkanek przekazywała stronie rosyjskiej współrzędne wojskowych obiektów strategicznych.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie