USA. Microsoft: rosyjskie cyberataki wspierały działania militarne na Ukrainie

Świat
USA. Microsoft: rosyjskie cyberataki wspierały działania militarne na Ukrainie
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
- Rosyjscy generałowie i szpiedzy próbowali uczynić cyberataki częścią swoich działań wojennych – powiedział Thomas Rid, profesor studiów strategicznych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa

Hakerzy działający na zlecenie rosyjskiego rządu przeprowadzili wiele operacji cybernetycznych przeciwko Ukrainie, których zadaniem było wspieranie ataku zbrojnego i internetowych kampanii propagandowych - podał w środę koncern Microsoft w swoim raporcie.

Według raportu specjaliści Microsoftu ustalili, że cyberatak, który rozpoczął się rok przed rosyjską inwazją na Ukrainę, mógł położyć podwaliny pod różne misje wojskowe na ukraińskim terytorium.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Cyberatak zakłócił działanie internetu w Ukrainie

 

Microsoft poinformował też, że między 23 lutego a 8 kwietnia br. zaobserwował 37 rosyjskich niszczycielskich cyberataków na Ukrainie.

Cyberataki w Ukrainie

- Rosyjscy generałowie i szpiedzy próbowali uczynić cyberataki częścią swoich działań wojennych – powiedział Thomas Rid, profesor studiów strategicznych z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

 

Microsoft podkreśla, że niektóre rosyjskie akcje militarne na Ukrainie, już podczas wojny, skorelowane były z atakami cybernetycznymi. Przykładem takiego działania był ostrzał rakietowy wieży telewizyjnej w Kijowie 1 marca, który zbiegł się z atakami hakerskimi na firmy medialne w stolicy Ukrainy.

 

Wiktor Żora, czołowy ukraiński specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział w środę, że nadal obserwuje rosyjskie cyberataki na lokalne firmy telekomunikacyjne i operatorów sieci energetycznych. "Trzeba zdać sobie sprawę, że mogą zorganizować więcej ataków na te sektory – powiedział ekspert. - Nie powinniśmy lekceważyć rosyjskich hakerów, ale prawdopodobnie nie powinniśmy też przeceniać ich potencjału".

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie