Wojna w Ukrainie. Cyberatak zakłócił działanie internetu w Ukrainie

Świat
Wojna w Ukrainie. Cyberatak zakłócił działanie internetu w Ukrainie
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Incydent ten jest kolejnym atakiem hakerskim na ukraińskie serwisy internetowe od czasu inwazji rosyjskich sił wojskowych pod koniec lutego

Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek "potężnego" cyberataku - poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy cytowani przez agencje Reutera.

- Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu - powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Brytyjski resort obrony: Grupa Wagnera wysłana do wschodniej Ukrainy

 

Incydent ten jest kolejnym atakiem hakerskim na ukraińskie serwisy internetowe od czasu inwazji rosyjskich sił wojskowych pod koniec lutego.

Wojna w Ukrainie. "Obecnie atak został odparty"

Firma NetBlocks, która monitoruje przypadki zakłóceń w świadczeniu usług internetowych, poinformowała na Twitterze , że zaobserwowała w poniedziałek "załamanie łączności" z "trwającymi i nasilającymi się zakłóceniami na skalę krajową".

 

ZOBACZ: FT: Rosja nie domaga się już "denazyfikacji" Ukrainy w rozmowach o zawieszeniu broni

 

- Obecnie atak został odparty, świadczenie usług jest stopniowo wznawiane - oświadczył rzecznik Ukrtelecomu Michaił Szuranow.

 

Podobny incydent miał miejsce na początku tego miesiąca w mniejszej ukraińskiej firmie telekomunikacyjnej Triolan, o czym informował wcześniej Forbes. W firmie tej doszło do włamania, w wyniku którego zresetowano niektóre systemy wewnętrzne, co spowodowało utratę dostępu przez niektórych lokalnych abonentów.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie