Ukraina. Dwa pociski manewrujące przeleciały nad Zaporoską Elektrownią Atomową

Świat
Ukraina. Dwa pociski manewrujące przeleciały nad Zaporoską Elektrownią Atomową
wikipedia.commons/zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia atomowa w Zaporożu

Dwa pociski manewrujące przeleciały we wtorek rano na niskiej wysokości nad Zaporoską Elektrownia Atomową na południu Ukrainy – poinformowała ukraińska spółka Enerhoatom na Telegramie.

Rakiety kierowały się w stronę Zaporoża.

Wcześniej władze obwodu zaporoskiego informowały o ostrzale miasta. Według stanu na godz. 9.10 (8.10 czasu polskiego) ostrzał ustał.

 

Zaporoska Elektrownia Atomowa, która znajduje się w Enerhodarze to największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986. Pracuje w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW.

 

Rosjanie niemal od początku swojej inwazji próbowali zająć ten obiekt. W marcu, elektrownię szturmowała kolumna składająca się z ok. 100 pojazdów wojskowych. Podczas ataku zginęło trzech funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej, a dwóch zostało rannych.

Rakiety nad Chmielnicką Elektrownią Atomową

W poniedziałek Enerhoatom poinformował z kolei o dwóch rakietach manewrujących nad Chmielnicką Elektrownią Atomową, lecących prawdopodobnie w kierunku Równego albo Zdołubnowa w obwodzie rówieńskim.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sergiej Ławrow: ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest realne

 

- Rosyjskie siły zbrojne znów bezmyślnie ostrzeliwują terytorium Ukrainy, odpalając pociski manewrujące i inne rakiety strategiczno-taktyczne w maksymalnie krytycznej bliskości od obiektów nuklearnych. To kolejny akt terroryzmu jądrowego, jakich od początku wojskowej agresji Rosji przeciw Ukrainie jest coraz więcej – skomentował Enerhoatom.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie