USA. Departament Stanu: amerykańscy dyplomaci wracają do Ukrainy

Świat
USA. Departament Stanu: amerykańscy dyplomaci wracają do Ukrainy
Wikimedia/Kholodovsky
Budynek amerykańskiej ambasady w Kijowie

Pracownicy misji dyplomatycznej USA w Ukrainie, którzy przenieśli się do Polski z powodu inwazji Rosji, udali się we wtorek do Lwowa - poinformował amerykański Departament Stanu. Podkreślono, że to początek powrotu dyplomatów USA do Ukrainy.

W pierwszej grupie amerykańskiego personelu powracającego do Ukrainy znalazł się zastępca szefa placówki i członkowie personelu ambasady w Kijowie.

 

ZOBACZ: Guterres po spotkaniu z Putinem: jesteśmy gotowi do pełnej mobilizacji, by ratować życie w Mariupolu

 

Amerykańscy dyplomaci opuścili ambasadę w Kijowie prawie dwa tygodnie przed 24 lutego, początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przenosząc część swoich zadań do Lwowa, a następnie do Polski.

Niedługo zostanie uruchomiona ambasada USA w Kijowie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział podczas wizyty w Kijowie w niedzielę, że amerykański personel dyplomatyczny zacznie powracać do Ukrainy. Dyplomaci najpierw powrócą do Lwowa, w przeciągu kilku tygodni ponownie uruchomiona zostanie ambasada w Kijowie - doprecyzował szef amerykańskiej dyplomacji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Więźniowie z Czeczenii i bliscy opozycjonistów, są przymusowo wysyłani na wojnę

 

Prezydent Joe Biden nominował w poniedziałek Bridget Brink na stanowisko ambasadora USA w Kijowie. Placówka w ukraińskiej stolicy była od 2019 roku kierowana przez dyplomatę w randze charge d’affaires.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie