Pomoc dla kredytobiorców. Kto może skorzystać? Gdzie złożyć wniosek?

Biznes
Pomoc dla kredytobiorców. Kto może skorzystać? Gdzie złożyć wniosek?
PAP/Tomasz Gzell
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Należy spełnić wskazane kryteria, aby zostać objętym pomocą i wparciem dla kredytobiorców. To między innymi - posiadanie statusu osoby bezrobotnej, lub gdy miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów - przekazał podczas wtorkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Według zapowiedzi premiera Morawieckiego ostanie wprowadzony szeroki program wsparcia dla kredytobiorców. Nastały trudne czasy, wojna wywołana przez Władimira Putina wpływa negatywnie na cały świat, dlatego musimy pomóc kredytobiorcom - mówił Buda. 

 

- Z pierwszego instrumentu wsparcia w ratach to jest ok. 100 tys. uprawnionych na dzień dzisiejszy - nasza analiza na to wskazuje - powiedział Buda.

 

Jak mówił, jeśli chodzi o wakacje kredytowe, to sytuacja jest bardziej "zniuansowana", ponieważ z tego instrumentu mogą skorzystać osoby, które subiektywnie odczuwają ciężar związany ze spłatą raty kredytu. Z tego instrumentu będzie można skorzystać zarówno w 2022 r. jak 2023 r., więc "dzisiaj może być sytuacja, w której ktoś nie bierze pod uwagę możliwości skorzystania z wakacji kredytowych, ale po dwóch, trzech kolejnych podwyżkach będzie brał to pod uwagę".

 

- Zakładamy, że docelowo może to być nawet jedna czwarta kredytobiorców - powiedział szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

 

ZOBACZ: Państwowe wsparcie dla kredytobiorców: "wakacje kredytowe", dopłaty do kredytów, likwidacja WIBOR-u

 

Wyjaśnił, że wniosek będzie można złożyć drogą elektroniczną. - Banki będą musiały przystosować swoje systemy informatyczne do takiej funkcjonalności. Zakładamy, iż w okresie wakacyjnym ten fundusz będzie uruchomiony - zaznaczył.

 

- Chciałbym się zwrócić z apelem odnośnie oprocentowania lokat i depozytów, to apel do sektora. Jan Kowalski, mając oszczędności na lokatach, widzi duży dysonans między oprocentowaniem lokat i rachunku w stosunku do WIBOR-u i inflacji – powiedział we wtorek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

 

Dodał, że posiadacze oszczędności w bankach realnie tracą w związku z oszczędzaniem.

Apel do banków o oprocentowanie lokat

- Dzisiaj apelujemy do banków o podniesienie i urealnienie stawek oprocentowania lokat. Jeśli ten apel nie zostanie wysłuchany, to mamy możliwość stosowania instrumentu nakazowego, ustawowego, choć nie chcielibyśmy tego robić. Dzisiaj stopień odrealnienia oprocentowania jest bardzo duży, niewspółmiernie duży w stosunku do stóp procentowych i inflacji, więc chcielibyśmy zobaczyć znaczące wzrosty w ofercie różnych banków – dodał.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: banki państwowe muszą odejść od pobierania marży od kredytów

 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne.

 

Jak wyjaśnił szef rządu, pomoc dla kredytobiorców, którzy spłacają złotowe kredyty hipoteczne, ma się składać z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące "wakacji kredytowych", drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty to wzmocnienie odporności całego sektora bankowego.

 

Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u mają stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców wskaźnik oprocentowania kredytów.

 

- Program pomocowy, który wczoraj został ogłoszony przez premiera Morawieckiego jest oceniany bardzo pozytywnie. To ważna forma wsparcia w momencie kiedy poprzez inflację i trwającą wojnę raty kredytów znacząco wzrosły - mówił Waldemar Buda.

 

- Wakacje kredytowe to kolejny krok w tej kwestii. Będzie to dotyczyć wszystkich kredytobiorców. Nie ma w tej kwestii żadnych wymagań. Ponad 2 miliony osób będą mogły skorzystać z tej formy wstrzymania spłaty rat kredytowych - dodał. 

Waldemar Buda: projekt ustawy dotyczący wsparcia kredytobiorców w ciągu kilku tygodni

Waldemar Buda przedstawiając szczegóły projektu wskazał, iż prace nad ustawą we współpracy z MF się toczą, "samo wyjście z resortu, to w ciągu kilku tygodni gotowy projekt, żeby skonsultować z rynkiem".

 

- Przy współpracy z Ministerstwem Finansów przygotowujemy te przepisy, które jak najszybciej będziemy chcieli wdrożyć w proces legislacyjny - powiedział minister rozwoju i technologii.

 

Dodał, że projekt powinien wyjść z resortu MRiT czy MF "w ciągu kilku tygodni". Waldemar Buda wskazał, że gotowy projekt zostanie poddany konsultacjom "jak najszybciej, żeby w okresie wakacyjnym to rozwiązanie już zadziałało jako obowiązujące przepisy".

 

 

msl / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie