Władysław Kosiniak-Kamysz: banki państwowe muszą odejść od pobierania marży od kredytów

Biznes
Władysław Kosiniak-Kamysz: banki państwowe muszą odejść od pobierania marży od kredytów
Polsat News
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe

Banki, w pierwszej kolejności państwowe, muszą odejść od pobierania marży od kredytów. Nie mogą zarabiać na polskich obywatelach - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po kolejnej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych.

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc.

 

Lider ludowców podkreślił, że dzisiejsza decyzja RPP jest dla kredytobiorców trudna. - To już jest naprawdę nie do udźwignięcia: inflacja, raty kredytu, szalejące ceny prądu, gazu - mówił.

 

- Mamy propozycję rozwiązania i oczekujemy interwencji państwa, szczególnie banków państwowych: muszą powstrzymać się od pobierania marży - powiedział Kosiniak-Kamysz. - Niech odejdą od pobierania marży, koniec z marżą od kredytów - apelował.

Władysław Kosiniak-Kamysz: banki zarabiają już wystarczająco dużo

Jak wskazał prezes PSL, "banki zarabiają już wystarczająco dużo na oprocentowaniu". - Po 2016 roku, kiedy były niskie stopy procentowe - marża była bardzo wysoka i ona została dalej utrzymana - powiedział. - Ta realna kwota, którą płacą dzisiaj kredytobiorcy, to nie są tylko stopy procentowe, ale też to jest bardzo wysoka marża - dodał.

 

Kosiniak-Kamysz wskazał, że w ostatnich latach marża wynosiła nawet 3 procent. - Banki państwowe w pierwszej kolejności muszą odejść od pobierania marży, nie mogą zarabiać na polskich obywatelach, nie mogą się bogacić na krzywdzie ludzkiej - mówił.

 

ZOBACZ: Inflacja i stopy procentowe. Prezes NBP: napływ imigrantów jest korzystny dla gospodarki

 

Poseł Dariusz Klimczak pytał, "po co była repolonizacja banków, skoro dzisiaj państwo nie jest skłonne do odważnych decyzji". - Po to wydaliśmy ogromne pieniądze jako Skarb Państwa, żeby dzisiaj mieć szerszy wachlarz do podejmowania decyzji, także tych odważnych, także tych, które idą w kierunku obywateli, którzy chcą się rozwijać, chcą mieć własne mieszkanie, chcą inwestować we własną firmę - mówił.

 

Pierwsza z cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. Ostatni raz stopa referencyjna NBP wynosiła 4,5 proc. w listopadzie 2012 r.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie