Waldemar Bonkowski skazany. Były senator PiS uznany winnym zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem

Polska
Waldemar Bonkowski skazany. Były senator PiS uznany winnym zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem
PAP/Adam Warżawa/koscierski.info
Całe zdarzenie zarejestrowała kamera auta jadącego za samochodem Bonkowskiego.

Były senator PiS Waldemar Bonkowski został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata w związku ze śmiercią psa, którego ciągnął za autem. Sąd uznał go winnym zabicia zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem - podaje RMF FM. - Nigdy nie znęcałem się nad zwierzętami, psy mają u mnie lepiej niż niektórzy ludzie – mówił w listopadzie ubiegłego roku.

Mężczyzna miał ciągnąć czworonoga za jadącym autem, czego zwierzę nie przeżyło.

 

ZOBACZ: Akt oskarżenia ws. Waldemara B. Były senator PiS miał ciągnąć psa za samochodem

 

62-letni Waldemar Bonkowski (zgodził się na podanie danych osobowych) nie przyznał się wówczas do winy. Złożył wyjaśnienia, zgodził się odpowiadać na pytania sądu i prokuratury.

 

Nie chciał natomiast odpowiadać na pytania oskarżycieli posiłkowych reprezentujących przed sądem cztery organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

Waldemar Bonkowski: Nigdy nie znęcałem się nad zwierzętami

- Nigdy nie znęcałem się nad zwierzętami. Ludzie, którzy do mnie przyjeżdżają, to każdy mówi, że psy u mnie mają lepiej, jak niektórzy ludzie mają, bo tak o nie dbam. Media zrobiły ze mnie zwyrodnialca i mordercę, a było zupełnie inaczej – mówił wówczas Bonkowski.

 

ZOBACZ: Mogilno. Pijany mężczyzna zakopał psa żywcem. Zwierzę przeżyło dzięki interwencji

 

Oskarżony opowiedział, że kilka dni przed zdarzeniem złapał wysoką gorączkę związaną z koronawirusem. Będąc w aptece po leki zadzwoniła do niego bratowa z informacją, że jego dwa psy opuściły posesję i biegają po okolicy.

 

B. senator mówił, że odnalazł psy ok. 2,5 km od domu. Zdecydował przywiązać sukę Zoję, owczarka kaukaskiego, za pomocą smyczy do haka holowniczego auta, a drugi pies Hazar biegł w pewnej odległości za samochodem.

Jechał bardzo wolno?

Oskarżony tłumaczył, że jechał bardzo wolno ok. 5 km na godzinę ok. 3,5-4 km drogami polnymi i przez las, co jakiś czas zatrzymując auto. Przez cały czas miał też otwarte szyby w samochodzie, aby nawoływać drugiego psa.

 

Jak wyjaśnił, na szosę wjechał mając ok. 700 metrów do bramy wjazdowej swojego domu. Z uwagi na to, że jechał bardzo wolno jadące za nim auta zaczęły na niego trąbić.

 

- Jeden z kierowców, który mnie wyprzedził krzyknął: "pan psa ciągnie", ja mu odpowiedziałem, że "nie ciągnę, a prowadzę". W pewnym momencie, kiedy byłem już kilkadziesiąt metrów od bramy zauważyłem, że Zoja się przewróciła. Zacząłem psa reanimować, masować – mówił w sądzie b. senator.

"To jest sprawa polityczna, to jest zemsta"

Ratowanie psa nic jednak nie dało i razem z sąsiadem włożyli zwłoki psa na taczkę i przewieźli na podwórko posesji oskarżonego. Potem, z uwagi na zły stan zdrowia właściciel zwierzęcia położył się do łóżka. Następnego dnia b. senator został zatrzymany przez policję.

 

- Na jakiej podstawie oskarża się mnie o szczególne znęcanie się nad psem? Że psa chciałem do domu doprowadzić? Tu nie chodzi o psa. To jest sprawa polityczna, to jest zemsta. Każdy wie, jakie mam tradycyjne poglądy. Naraziłem się pewnym środowiskom, ze Strajku Kobiet podjeżdżali pod mój dom, grozili mi, że mnie zabiją. Jak jadę po Kościerzynie, to samochody mi drogę zajeżdżają i mnie atakują. Jestem ofiarą masowego hejtu przez fałszywą narrację nakręcaną przez media - mówił Bonkowski.

 

Wyjaśnił, że nie mógł psów włożyć do bagażnika lub na tylne siedzenie, bo każde z nich waży ok. 80 kilogramów, a on tego dnia - jak stwierdził - "słaniał się na nogach" - z powodu choroby.

Nagranie wideo

Całe zdarzenie zarejestrowała kamera auta jadącego za samochodem Bonkowskiego.

 

Na filmie widać, jak mężczyzna przywiązuje sznurkiem psa do samochodu i rusza autem. Zwierzę początkowo biegnie, ale później nie nadąża za jadącym samochodem. Przewraca się i jest wleczone za pojazdem. Nagranie wideo zostało przekazane policji.

Kim jest Bonkowski?

Waldemar Bonkowski to znany na Kaszubach lokalny polityk. W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

 

W lutym 2018 r., po serii antysemickich wpisów w mediach społecznościowych, został zawieszony przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii i został senatorem niezrzeszonym.

 

W wyborach 2019 r. starał się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego, ale nie dostał się do parlamentu

msl / PAP / polsatnews.pl / RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie