Akt oskarżenia ws. Waldemara B. Były senator PiS miał ciągnąć psa za samochodem

Polska
Akt oskarżenia ws. Waldemara B. Były senator PiS miał ciągnąć psa za samochodem
Koscierski.info
Wlókł psa za samochodem. Akt oskarżenia ws. byłego senatora PiS

Do sądu skierowany został akt oskarżenia w sprawie byłego senatora Waldemara B. - przekazała polsatnews.pl rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. Waldemar B. oskarżony został o znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Według prokuratury mężczyzna przywiązał zwierzę do haka i wlókł za autem.

W kwietniu sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o miesiąc tymczasowego aresztu. Uznał, że są wprawdzie przesłanki wskazujące na popełnienie przestępstwa, ale dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wystarczą środki wolnościowe. Sąd zastosował wówczas wobec Waldemara B. dozór policji i zakaz kontaktowania się z określonymi świadkami.

 

ZOBACZ: Ciągnął psa za samochodem. Wniosek o aresztowanie b. senatora PiS

 

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przekazała wówczas, że mężczyzna nie przyznał się do postawionego mu zarzutu. - Składając wyjaśnienia przedstawił odmienne motywy swojego zachowania - dodała.

Przywiązał psa do haka 

61-letniemu Waldemarowi B. postawiono zarzut "znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem w ten sposób, że przywiązał zwierzę do haka holowniczego samochodu, ruszył i zwiększając prędkość, tak że pies nie nadążył, przewrócił się i był ciągnięty".

 

Jak ustaliła sekcja zwłok, zwierzę doznało "obrażeń narządów wewnętrznych skutkujących niewydolnością krążeniowo-oddechową", w następstwie których straciło życie.

 

W kwietniu policjanci znaleźli na posesji polityka truchło czworonoga. Według wstępnych informacji, to ten sam pies, który był wleczony za autem Waldemara B.

 

ZOBACZ: Były senator PiS zatrzymany. "Przywiązał psa do auta i ruszył"

 

Całe zdarzenie zarejestrowała kamera auta jadącego za samochodem Waldemara B. Na filmie widać, jak mężczyzna przywiązuje sznurkiem psa do samochodu i rusza autem. Zwierzę początkowo biegnie, ale później nie nadąża za jadącym samochodem. Przewraca się i jest wleczone za pojazdem. Nagranie został przesłane mailem na policję.

 

- We wtorek akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Kościerzynie - poinformowała prok. Wawryniuk. 

Do 5 lat więzienia

Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi do pięciu lat więzienia.

 

Waldemar B., to znany na Kaszubach lokalny polityk. W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

 

W lutym 2018 r., po serii antysemickich wpisów w mediach społecznościowych, został zawieszony przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii i został senatorem niezrzeszonym. W wyborach 2019 r. starał się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego, ale nie dostał się do parlamentu.

msl/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie