"Wakacje kredytowe" i comiesięczne dopłaty. Premier ogłosił wsparcie dla kredytobiorców

Biznes
"Wakacje kredytowe" i comiesięczne dopłaty. Premier ogłosił wsparcie dla kredytobiorców
PAP/Zbigniew Meissner
Premier Mateusz Morawiecki

Rząd proponuje wsparcie dla kredytobiorców - wakacje kredytowe, comiesięczne dopłaty do rat kredytów, a także nowy wskaźnik oprocentowania kredytu, który zastąpi WIBOR. O szczegółach mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Premier, który uczestniczył w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach poinformował, że rząd zaproponuje "czteropunktowy, odważny plan, który ma ulżyć kredytobiorcom złotówkowym, ma pomóc przejść im przez ten trudny czas podniesionych stóp procentowych". - Ponieważ nasz rząd, rząd PiS nie chowa głowy w piasek. Jak dostrzegamy problemy, natychmiast staramy się z nimi zmierzyć - zaznaczył Morawiecki.

 

Rządowe wsparcie ma opierać się na trzech filarach.

"Wakacje kredytowe"

Pierwszy to "wakacje kredytowe". - One będą skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie niejako właśnie przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to osiem rat kredytowych. Jeżeli ktoś płaci dziś ratę kredytową na przykład 1500 zł i ta rata została podniesiona na 2400 zł - o 900 zł załóżmy - to cztery razy w roku, ta rata kredytowa 2400 zł będzie przesunięta do spłaty bez odsetek, a więc będą to swego rodzaju wakacje kredytowe - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia w Katowicach.

 

Wniosek o "wakacje kredytowe" będzie można składać przez bankowość elektroniczną. 

 

Drugi filar to pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami finansowymi. Będą oni mogli liczyć na dopłaty w wysokości do dwóch tysięcy złotych miesięcznie przez nawet trzy lata. 

 

 

Trzeci filar to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. 

 

 

W sumie państwowym wsparciem objętych zostanie dwa miliony rodzin posiadających kredyty hipoteczne w polskiej walucie. 

 

WIDEO: premier o wsparciu dla kredytobiorców

 

Likwidacja WIBOR-u

- Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu – wskazał premier.

 

- Dlatego od 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight – zapowiedział szef rządu.

 

Jest ona, jak kontynuował, "znacząco bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców". - Kredytodawcy, czyli banki będą musiały obniżyć swoją marżę – powiedział.

"Banki nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych"

Podczas swojego wystąpienia premier Morawiecki mówił o sektorze bankowym. - Dziś banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych - ocenił.

 

- Dziś, mam nadzieję, że we wszystkich bankach komercyjnych, komitetach ALCO, prowadzone są pilne analizy dotyczące podniesienia stóp procentowych na depozyty dla ludzi, dla obywateli i dla firm - to powinno dzisiaj się dziać na naszych oczach - mówił szef rządu.

 

Jak ocenił Morawiecki, "w ślad za wzrostem oprocentowania obligacji, także dla obywateli polskich, natychmiast powinny pójść lokaty i depozyty dla zwykłych Polaków, dla polskich rodzin, dla polskich małych i średnich przedsiębiorców". - Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk - mówił.

 

- Jestem przekonany, że te zerowe czy jednoprocentowe depozyty przejdą za chwilę do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3-4 procentowe, które muszą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną banku centralnego - stwierdził premier.

Fundusz pomocowy w wysokości 3,5 mld złotych

- Kolejny punkt tego pakietu to zdecydowane umocnienie całego sektora bankowego przez utworzenie funduszu pomocowego wysokości 3,5 mld złotych. Fundusz ten nie będzie zasilony z budżetu państwa - to wszystko są środki, które będą pochodziły z zysków sektora banków komercyjnych - powiedział premier.

 

Jak wyjaśnił, działania te mają pomóc w unormowaniu rynku kredytów hipotecznych. - Apeluję o wypracowanie przez banki komercyjne stopy stałej dla kredytów hipotecznych. To jest to bezpieczeństwo, które możemy zagwarantować klientom, Polakom - wezwał Morawiecki.

 

Unormowanie rynku kredytów ma na celu - jak mówił - także stworzenie nadziei na otrzymanie bezpiecznego produktu dla przyszłych kredytobiorców.

 

- To jeden, duży filar w obszarze działań gospodarczych, który też jest częścią naszej tarczy antyputinowskiej - filar dla kredytobiorców - podkreślił premier

jo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie