Źródło UE: Charles Michel rozmawiał z Putinem o ewakuacji cywilów korytarzami humanitarnymi

Świat
Źródło UE: Charles Michel rozmawiał z Putinem o ewakuacji cywilów korytarzami humanitarnymi
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Ewakuowani mieszkańcy Mariupola

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podniósł potrzebę udostępnienia pomocy humanitarnej i funkcjonowania korytarzy humanitarnych, umożliwiających bezpieczną ewakuację ludności cywilnej z oblężonych przez Rosjan miast na Ukrainie, w szczególności Mariupola - przekazało źródło unijne.

- Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał do humanitarnego zawieszenia broni z okazji zbliżającej się prawosławnej Wielkanocy. Podniósł potrzebę udostępnienia pomocy humanitarnej i funkcjonowania korytarzy humanitarnych, umożliwiających bezpieczne przejście dla ludności cywilnej z oblężonych miast, w szczególności Mariupola. Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał Putina do bezpośredniej współpracy z prezydentem (Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim, zgodnie z prośbą prezydenta Zełenskiego - przekazał korespondentom w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny: straty Rosjan to 21 200 żołnierzy i ponad 800 czołgów

 

Jak dodał, Michel jednoznacznie podkreślił "brak akceptacji dla wojny prowadzonej przez Rosję, szczegółowo opisał koszty sankcji, jakie UE nakłada na Rosję za umyślną agresję i łamanie prawa międzynarodowego, jak również przypomniał o niezłomnym wsparciu UE dla Ukrainy i jej integralności terytorialnej".

Michel wcześniej odwiedził Kijów

Źródło przekazało, że Michel omówił z Putinem także ostatnie wydarzenia na Kaukazie Południowym oraz spotkanie z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu, których gościł 6 kwietnia. - Przewodniczący Rady Europejskiej wyraziła wolę zarówno prezydenta (Azerbejdżanu Ilhama - red.) Alijewa, jak i premiera Armenii Nikola Paszyniana, by szybko dążyć do porozumienia pokojowego między ich krajami  - przekazał urzędnik.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o Władimirze Putinie: nigdy nie wymieniam głowy państwa

 

Rozmowa nastąpiła po wizycie Michela na Ukrainie z 20 kwietnia, podczas której omówił z prezydentem Zełenskim kwestie związane z konfliktem.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie