Olaf Scholz: absolutnym priorytetem jest uniknięcie konfrontacji NATO z Rosją

Świat
Olaf Scholz: absolutnym priorytetem jest uniknięcie konfrontacji NATO z Rosją
PAP/EPA/CLEMENS BILAN/POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Der Spiegel", że absolutnym priorytetem rządu jest uniknięcie konfrontacji NATO z Rosją; uzasadnił w ten sposób fakt, że Berlin nie zdecydował się dostarczyć Ukrainie ciężkiej broni.

Zapytany przez dziennikarzy o to, dlaczego obawia się, iż dostarczenie Ukrainie czołgów mogłoby doprowadzić do wojny nuklearnej, Scholz odparł, że nie ma w takich kwestiach "podręcznika" określającego jasno zasady, na podstawie których można by ocenić, kiedy Niemcy staną się stroną wojny na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Ukraina uczy nas jak istotne jest utrzymanie politycznej jedności

 

- Z tego właśnie względu jest szczególnie ważne, aby rozważać starannie każdy krok i ściśle koordynować kroki z partnerami zagranicznymi (...). Uniknięcie eskalacji, która wciągnie NATO, jest dla mnie najwyższym priorytetem - podkreślił kanclerz.

Scholz: konsekwencje błędu byłyby dramatyczne

Jak tłumaczył kanclerz Scholz: nie koncentruję się na sondażach, ani nie pozwalam, by irytowała mnie krytyka. Konsekwencje błędu byłyby dramatyczne.

 

Kanclerz jest krytykowany przez opozycję za zwlekanie z decyzjami w sprawie dostaw broni dla Ukrainy. W Niemczech dyskusja na ten temat toczy się już od miesięcy.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie