Program Kolej Plus. Premier Morawiecki: dwukrotnie zwiększamy budżet

Polska
Program Kolej Plus. Premier Morawiecki: dwukrotnie zwiększamy budżet
PAP/Wojtek Jargiło
Premier Mateusz Morawiecki

Budżet programu Kolej Plus zostanie zwiększony o 5,5 mld zł do 11 mld zł - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim, informując, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze na środowym posiedzeniu rządu.

Premier powiedział, że Rada Ministrów zdecyduje na środowym posiedzeniu o powiększeniu budżetu na program Kolej Plus. Będzie to - zapowiedział - "zwiększenie budżetu dwukrotne, o kolejne 5,5 mld zł, do ponad 11 mld zł".

 

- To jest budżet na inwestycje, budżet rozwojowy - podkreślał.

 

Jak mówił Morawiecki, program jest ważny dla całej Polski, gdyż pozwoli na odbudowę i odtworzenie linii kolejowych.

 

ZOBACZ: Prezes IPN: w środę trzy pomniki upamiętniające Armię Czerwoną zostaną zburzone

 

- Sprawne i sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie - podkreślił w kontekście kryzysu za wschodnią granicą i kryzysu uchodźczego w Polsce.

 

Premier podkreślał, że kolej jest ekologicznym, sprawnym i bezpiecznym środkiem transportu, wraca też na nią "moda".

 

Wskazał, że w ramach programu wyremontowano już ponad 400 stacji i przystanków kolejowych i blisko 300 dworców kolejowych i odbudowano już ponad 1000 km połączeń kolejowych. Zwrócił uwagę, że dzięki nowym projektom m.in. Janów Lubelski zyska nowe połączenia. Podkreślał, że przed 2015 r. tory niszczały, a połączenia zamykano. 

Jacek Sasin: modernizacja oraz budowa nowych linii kolejowych

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina środa jest historycznym dniem dla całej Polski jak i dla Lubelszczyzny, ponieważ rząd podejmie decyzję o zwiększeniu nakładów na realizację programu Kolej Plus. - Ten program wchodzi w nową decydującą fazę - zaznaczył wicepremier.

 

Sasin podkreślił, że na środowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd zdecyduje o podniesieniu wydatków na modernizację oraz budowę nowych linii kolejowych w Polsce, a obecny budżet programu z 5,6 mld zł zostanie podniesiony do ponad 11 mld zł. Dzięki większemu finansowaniu podwoić się ma też liczba planowanych inwestycji z 17 do 34.

 

Szef MAP dodał, że szczególne miejsce w programie przewidziane jest dla województwa lubelskiego. Poinformował, że ok. jedna czwarta inwestycji ma być zrealizowana właśnie w tym regionie. Tam też trafi jedna czwarta środków - zaznaczył.

zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie