Nawrocki: należy zakończyć proces dekomunizacji w Rzeczpospolitej Polskiej

Polska
Nawrocki: należy zakończyć proces dekomunizacji w Rzeczpospolitej Polskiej
Mikołaj Bujak IPN
Pomnik czerwonoarmisty w Siedlcu

W środę zburzono trzy pomniki Armii Czerwonej. Na liście IPN jest 60 monumentów, ktore mają zostać obalone. - Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział w środę prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu (Wielkopolskie).

- W kręgu cywilizacji chrześcijańskiej, w kręgu cywilizacji łacińskiej, w innych kręgach kulturowych, które aspirują do cywilizacji, niszczenie cmentarzy i grobów jest aktem barbarzyństwa. Nawet łotry stają przed obliczem Boga Wszechmogącego, który dokonuje rachunku ich ziemskiego życia - wyjaśnił prezes IPN.

Nawrocki o "wzorach" dla ludobójców

- W moim kraju, w Polsce cmentarze są miejscem wiecznego spokoju i pokoju. Także dla tych, którzy być może w naszym ziemskim rachunku na ten spokój i pokój nie zasłużyli - podkreślił.

 

ZOBACZ: Do Węgier dotarła kolejna porcja paliwa nuklearnego z Rosji

 

Karol Nawrocki ocenił, że "niesprawiedliwością wobec ofiar, gwałtem na historii, prawdzie historycznej i na przyzwoitości jest stawianie na cokołach tych, którzy niewolili wolne, niepodległe państwa".

 

- Tych, którzy zadawali ból i cierpienie kobietom i dzieciom; tych, którzy dziś stają się wzorem dla ludobójców - mówił.

 

- Niestety, coraz bardziej doścignionym wzorem dla ludobójców XXI wieku - dodał.

Proces dekomunizacji Rzeczpospolitej

Wyjaśnił, że "dlatego IPN realizując swoje ustawowe zadania nie dotyka cmentarzy i grobów, które są miejscem wiecznego spoczynku".

 

- Natomiast z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., a więc wolę polskiego parlamentu (...), którego to wolą była dekomunizacja przestrzeni publicznej i zakaz propagowania w przestrzeni publicznej symboli totalitarnych" - powiedział. "Należy zakończyć proces dekomunizacji w Rzeczpospolitej Polskiej" - podkreślił prezes IPN.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraiński rzecznik: Rosja chce Donbasu teraz, ale się do niego nie ograniczy

 

Wskazując na pomnik czerwonoarmisty w Siedlcu, powiedział: "dla tych wszystkich, którzy chcą w tym żołnierzu nadal widzieć wyzwoliciela, przywołuję zdjęcia płonącej Archikatedry Gnieźnieńskiej, płonącej już po zakończeniu działań wojennych w styczniu 1945 r. - jednego z symboli ziemi wielkopolskiej, polskiej kultury chrześcijańskiej".

 

- Ci, którzy chcą widzieć w sowieckim żołnierzu z pepeszą w ręku wyzwoliciela, niech przeniosą się do małej miejscowości Radomyśl w wigilię roku 1945, gdzie sowieccy żołnierze gwałcili 50-letnią kobietę i 23-letnią kobietę w siódmym miesiącu ciąży - przypomniał Nawrocki.

 

ZOBACZ: Papież do Polaków: dziękuję wam za miłosierdzie wobec uchodźców z Ukrainy

 

- Przywołuję tych wszystkich polskich patriotów, polskich konspiratorów mordowanych w ubeckich katowaniach, mordowanych polskich robotników w roku 1956 w Poznaniu, w roku 1970 w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, w Elblągu i wszystkie ofiary stanu wojennego - mówił.

"Dla tych symboli nie ma miejsca w wolnej Polsce"

- To symbolem takiego systemu i na bagnetach takich ludzi jak ten sowiecki żołnierz wprowadzono system komunistyczny w Polsce - ocenił prezes IPN.

 

Oni zastąpili niemiecki nazizm sowieckim totalitaryzmem, który mordował do końca 1989 r. Dlatego dla tych symboli nie ma miejsca w wolnej Polsce - podkreślił Karol Nawrocki.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie