Wojna. Niemcy. Ambasador Ukrainy Melnyk wyraża niezadowolenie z niemieckiej pomocy zbrojeniowej

Świat
Wojna. Niemcy. Ambasador Ukrainy Melnyk wyraża niezadowolenie z niemieckiej pomocy zbrojeniowej
Bundestagsfraktion Bündnis 90/Die Grünen
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Menlyk

W programie niemieckiej telewizji publicznej ZDF "heute journal" ambasador Ukrainy Andrij Melnyk odniósł się do listy możliwych dostaw broni, którą Ukraina otrzymała od Niemiec kilka tygodni temu. Według ambasadora nie ma na niej broni ciężkiej, która jest niezbędna. Z kolei kanclerz Scholz wskazuje, że Berlin osiągnął już maksymalne możliwości w przekazywaniu Ukrainie broni.

- Broni, której potrzebujemy, nie ma na tej liście - oświadczył przedstawiciel Ukrainy.

 

Melnyk powiedział, że niemiecka Bundeswehra jest w stanie dostarczyć Ukrainie potrzebną jej broń. Jako przykład podał bojowy wóz piechoty Marder. - Według naszych danych Bundeswehra posiada ponad 400 takich pojazdów, a tylko niewielka część z nich bierze udział w misjach - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: Rosjanie nie odpowiadają na propozycję wymiany w Mariupolu

 

Niemiecki przemysł obronny może zastąpić te pojazdy w ciągu kilku tygodni - powiedział Melnyk. Ukraina wciąż ma nadzieję, że broń ta może zostać wysłana jak najszybciej - dodał ambasador.

Ukraińcy wolą starszy sprzęt

Zapytany we wtorek na konferencji prasowej kanclerz Olaf Scholz, czy Niemcy są w stanie dostarczyć Ukrainie wysokiej klasy czołgi Leopard, odpowiedział, że według zachodnich sojuszników najbardziej sensowne jest dostarczanie Ukrainie broni starszego typu, którą ukraińskie wojsko już zna.

 

ZOBACZ: Niemcy. Były wicekanclerz: ignorowanie sprzeciwu Europy Wschodniej wobec Nord Stream 2 to błąd

 

Niemiecki przywódca wyjaśnił też, że Berlin osiągnął już maksymalne możliwości w przekazywaniu Ukrainie broni z magazynów niemieckich sił zbrojnych.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie