Wojna Rosja-Ukraina. USA, Finlandia, Niemcy, Czechy i Kanada zapowiadają pomoc Ukrainie

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. USA, Finlandia, Niemcy, Czechy i Kanada zapowiadają pomoc Ukrainie
PAP/EPA/STR
Ukraińscy żołnierze zajmują pozycje w strefie między obwodami Ługańskim a Donieckim na Ukrainie

Ministerstwo obrony Czech zezwoli na serwisowanie uszkodzonych ukraińskich pojazdów opancerzonych w swoich przedsiębiorstwach przemysłu obronnego - poinformowała czeska minister obrony Jana Czernohova. USA, Kanada, Finlandia i Niemcy zapowiedziały, że dostarczą Ukrainie pomoc wojskową i artyleryjską.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że zachodni sojusznicy będą kontynuować finansowe i militarne wsparcie dla Ukrainy i przyznał, że w kontekście tych planów zwrócił się do niemieckiej branży zbrojeniowej o informacje, jaką broń Niemcy mogą jeszcze jak najszybciej dostarczyć Ukrainie.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Niemcy. Olaf Scholz: Rosja nie może wygrać tej wojny

 

Niemiecki kanclerz podkreślił, że w grę wchodzi broń przeciwpancerna i obrony powietrznej, o którą prosi Kijów. "Wraz z partnerami będziemy się starali wesprzeć Ukrainę bronią artyleryjską dalekiego zasięgu" - zapewnił.

Media: Biały Dom wkrótce ogłosi kolejny duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Administracja Bidena ogłosi w ciągu najbliższych dni kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - podały we wtorek m.in. telewizja NBC News i agencja Reutera. W nowej transzy, wartej ok. 800 mln dolarów, mają znaleźć się m.in. tysiące pocisków artyleryjskich.

 

Jak podała NBC News, powołując się na źródła w administracji, w nowym pakiecie znajdą się dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich. Łączna wartość transzy ma wynieść ok. 800 mln dolarów, czyli tyle, ile warta była poprzednia, ogłoszona niecały tydzień temu. W tamtym pakiecie po raz pierwszy znalazły się systemy artylerii - 18 holowanych haubic 155 mm wraz z 40 tys. pocisków. Jak podaje telewizja, taka ilość może starczyć jedynie na ok. tydzień. Administracja ma ponadto zachęcać inne kraje do przesłania Ukrainie artylerii, która ma odegrać ważną rolę w bitwie o Donbas.

 

Pentagon w poniedziałek zapowiedział, że wkrótce rozpocznie szkolenia z użycia amerykańskich haubic. Rzecznik resortu John Kirby stwierdził, że choć działa różnią się od tych ukraińskich, zaznajomienie się z nimi nie powinno zająć wiele czasu.

Ministerstwo Obrony Czech: będziemy naprawiać uszkodzony ukraiński sprzęt bojowy

- Czechy stały się pierwszym krajem partnerskim, do którego strona ukraińska oficjalnie wystąpiła o wzajemną współpracę czeskich i ukraińskich firm w naprawie sprzętu naziemnego, który został uszkodzony podczas działań wojennych – powiedziała szefowa resortu.

 

ZOBACZ: Leszek Miller: Władimir Putin zagoniony w ślepy zaułek, mógłby użyć taktycznej broni jądrowej

 

Podkreśliła, że jest to kolejny element pomocy Czech dla Ukrainy w walce z rosyjską agresji. W pierwszej kolejności Czesi podejmą się naprawy czołgów T-64, a następnie naprawy obejmą kołowe transportery opancerzone typu BTR i BRDM.

 

Agencja Ukrinform przypomina, że Czechy dostarczyły Ukrainie broń i inne materiały wojskowe o łącznej wartości 1,1 miliarda koron. Według czeskich mediów to m.in. broń strzelecka, pociski rakietowe, samobieżne haubice Dana, wyrzutnie rakiet RM-70 i czołgi T-72.

Kanada zapowiedziała dostawy broni artyleryjskiej dla Ukrainy

Zapowiedź dostaw ciężkiej broni artyleryjskiej padła podczas wizyty premiera w Dalhousie w Nowym Brunszwiku. Trudeau podkreślił, że jest w bliskim kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a więcej szczegółów na temat nowych dostaw broni dla Ukrainy zostanie podanych w najbliższych dniach.

 

Pod koniec marca premier powiedział podczas pobytu w Brukseli, że „Kanada będzie wysyłać więcej broni, tak śmiercionośnej jak i nie śmiercionośnej, do Ukrainy” i wyjaśnił, że rząd federalny poszukuje możliwości takiego składania zamówień, by broń trafiała bezpośrednio do wojsk ukraińskich. Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly mówiła wówczas, że rząd federalny rozważa możliwości współpracy z sektorem prywatnym w sprawie dalszych dostaw broni dla Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zbrodnie w Buczy i Irpieniu. Kanada wzywa rosyjskiego ambasadora

 

We wtorek rząd Kanady nałożył też sankcje na kolejną grupę Rosjan, wśród których znalazły się dwie dorosłe córki Władimira Putina Katerina Tichonowa i Maria Woroncowa. Sankcje na członków rodziny Putina nałożyły wcześniej USA i Unia Europejska, wskazując, że rosyjski prezydent korzysta z rodzinnych powiązań do ukrywania majątku.

Prezydent Finlandii zatwierdził pomoc wojskową dla Ukrainy

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zdecydował o udzieleniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej - poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na fińskie ministerstwo obrony.

 

"Dzisiaj, 19 kwietnia, na sugestię rządu prezydent Sauli Niinisto zdecydował, że Finlandia wyśle Ukrainie dodatkową pomoc wojskową" – napisano w komunikacie resortu.

 

ZOBACZ: To ona prowadzi Finlandię do NATO. Kim jest Sanna Marin?

 

Ministerstwo nie ujawniło szczegółów dotyczących zawartości pakietu pomocowego, sposobów jego dostarczenia oraz terminów.

Portugalia wyśle trzeci samolot z uzbrojeniem dla Ukrainy

Rząd Portugalii rozpoczął przygotowania do wysyłki trzeciego samolotu z uzbrojeniem dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, podał lizboński dziennik “Diario de Noticias”, powołując się na portugalskie źródła dyplomatyczne.

 

Według ustaleń gazety prace nad wysyłką uzbrojenia prowadzone są równolegle z przygotowaniami do przywrócenia funkcjonowania ambasady Portugalii w Kijowie. Została ona zamknięta w marcu wraz z ofensywą wojsk rosyjskich na ukraińską stolicę.

 

Cytowany przez lizboński dziennik szef MSZ Portugalii Joao Gomes Cravinho wyraził nadzieję, że już “niebawem ambasada w Kijowie będzie działać, realizując wszystkie swoje funkcje”.

aml / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie