To ona prowadzi Finlandię do NATO. Kim jest Sanna Marin?

Świat
To ona prowadzi Finlandię do NATO. Kim jest Sanna Marin?
PAP/EPA/PAUL WENNERHOLM
Sanna Marin

Finlandia podejmie decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Sztokholmie. Funkcję premierki Finlandii objęła 2019 roku. Kim jest Sanna Marin?

Marin zastąpiła na stanowisku premiera 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP). 

 

W przemówieniu przed objęciem funkcji premierki Marin podkreślała przywiązanie do wartości socjaldemokratów. Wspomniała też, jak ważną rolę w jej życiu odegrało państwo opiekuńcze. Gdy obejmowała stanowisko, była najmłodszą premierką w historii Finlandii.

Wychowana przez dwie matki

Sanna Marin urodziła się 16 listopada 1985 roku w Helsinkach. W wieku 8 lat wraz z rodziną przeniosła się do Pirkkali. Pochodzi z rodziny homoseksualnej - była wychowywana przez swoją matkę i jej partnerkę. Oprócz ojczystego języka fińskiego posługuje się także szwedzkim, angielskim i niemieckim.

 

ZOBACZ: Chiny. MSZ odrzuca krytykę ze strony NATO. Oskarża Sojusz o tworzenie zamieszania w Europie

 

Marin w 2012 roku ukończyła prawo administracyjne na Uniwersytecie w Tampere, a w 2017 r. została magistrą prawa administracyjnego na tejże uczelni. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sanna Marin (@sannamarin)

 

W 2014 roku została drugą wiceprzewodniczącą partii socjaldemokratycznej, a trzy lata później pierwszą wiceprzewodniczącą tego ugrupowania. W międzyczasie została przewodniczącą rady miejskiej w Tampere.

 

6 czerwca 2019 roku objęła stanowisko ministry transportu i komunikacji w nowo utworzonym koalicyjnym rządzie Anttiego Rinne.

 

W 2018 roku urodziła córkę Emmę.

"Decyzję w sprawie członkostwa w NATO podejmiemy w ciągu kilku tygodni"

- Finlandia podejmie decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni - powiedziała Sanna Marin w środę na konferencji prasowej w Sztokholmie. Zapewniła, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu.

 

- Nie ma innej gwarancji niż artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o zobowiązaniu sojuszników do kolektywnej obrony - podkreśliła Marin na wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.

 

Stwierdziła, że "chciałaby, aby Finlandia oraz Szwecja podjęły podobną decyzję w sprawie NATO w tym samym czasie". - Jest to ważne dla całego regionu - podkreśliła fińska premier.

 

Marin pytana przez dziennikarzy, dlaczego Finlandia tak szybko zmienia swoją politykę bezpieczeństwa odpowiedziała, że "Rosja jest naszym sąsiadem". - Widzimy, co dzieje się teraz w Ukrainie. Musimy zadać sobie pytanie, w jaki sposób możemy uniknąć podobnej sytuacji - stwierdziła.



an/ sgo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie