Ile zarabia Władimir Putin? Kreml opublikował oświadczenie majątkowe za 2021 rok

Świat
Ile zarabia Władimir Putin? Kreml opublikował oświadczenie majątkowe za 2021 rok
PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL
Władimir Putin

Roczny dochód prezydenta Rosji Władimira Putina wzrósł o 208 tys. rubli względem poprzedniego roku - wynika z oświadczenia majątkowego za 2021 rok, które zostało opublikowane przez Kreml. Prezydent Federacji Rosyjskiej posiada m.in. dwa mieszkania i dwie wołgi. Rzeczywisty majątek Putina jest jednak o wiele większy, niż wynika to z jego deklaracji.

Z oświadczenia majątkowego Władimira Putina wynika, że przez cały 2021 rok zarobił 10 mln 202 tys. 616 rubli. To nieco ponad 850 tys. rubli miesięcznie.

 

Rosyjska gazeta "Komsomolskaja Prawda" podkreśla jednak, że to niewiele w porównaniu ze "światowymi standardami". Jak wskazuje, to ponad 10,5 tys. dolarów amerykańskich miesięcznie, podczas gdy prezydent USA Joe Biden zarabia około 33 tys. dolarów.

 

W 2020 roku Władimir Putin zarobił nieco poniżej 10 milionów rubli. Dane za 2021 wskazują zatem na wzrost dochodu o 2 proc.

Zabytkowe wołgi i kolekcja zegarków

Deklarowany majątek prezydenta Rosji nie zmienia się od lat. Oficjalnie wśród jego dobytku są: mieszkanie w Petersburgu (77 m2) wraz z garażem (18 m2), a także mieszkanie w Moskwie o powierzchni blisko 150 m2.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Włoskie porty od niedzieli będą zamknięte dla rosyjskich statków

 

Rosyjski prezydent jest właścicielem dwóch zabytkowych Wołg GAZ M21. Ich ceny, w zależności od stanu auta, wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł. Władimir Putin posiada też SUV-a Łada Niva. Dobytek dopełnia przyczepka kempingowa Skif.

 

 

W oświadczeniach majątkowych Władimira Putina nie ma informacji o ewentualnych willach, akcjach, dziełach sztuki czy o luksusowych zegarkach. W 2012 roku Borys Niemcow, nieżyjący już rosyjski polityk i aktywista twierdził, że sama kolekcja zegarków Putina może być warta ponad 1,2 miliona dolarów.

Siatka pośredników Putina

Jak rosyjski prezydent ukrywa swój majątek? U pośredników. Jak wynika m.in. z dokumentów Panama Papers, Putin ma ich całą siatkę, w tym głównego: Siergieja Roldugina. To wiolonczelista, który w 2014 r. w rozmowie z "New York Times" twierdził, że nie należy do zamożnych. Z dokumentów ujawnionych w aferze Panama Papers wynika jednak, że Roldugin zarabiał ok. 8,1 mln dol. rocznie, a do tego miał kolejnych 19 mln funtów na koncie w banku Chase.

 

Anders Aslund, szwedzki ekonomista szacuje, że Putin ma od 100 do 150 mld dol. w aktywach. Aslund oparł swoje obliczenia na majątku powierników Putina. Ekonomista ocenia, że przyjaciele Putina mają od 500 do 2 mld dol. każdy w imieniu rosyjskiego prezydenta.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wywiad wojskowy: w Chersoniu podczas okupacji pojawiło się ponad 820 grobów

 

Finansista Bill Browder uważa z kolei rosyjskiego prezydenta za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, z aktywami sięgającymi 200 mld dolarów. Ta suma uczyniłaby Putina bogatszym niż Jeff Bezos, Bill Gates i Elon Musk. 

 

Według "Business Insidera" gigantyczne pieniądze Putina pochodzą przede wszystkim z wpływów z handlu i transportu ropy i gazu. Jak donoszą media, prezydent Rosji jest właścicielem 58 samochodów. Ma też kilka jachtów, w tym wartą 38 mln dol. "Olimpię", którą podarować miał mu Roman Abramowicz.

 

 

Na początku 2021 roku fundacja Aleksieja Nawalnego ujawniła, że ogromny pałac nieopodal miasta Gelendżyk nad brzegiem Morza Czarnego, który oficjalnie należy do FSB, formalnie jest posiadłością Władimira Putina. 


Na terenie posiadłości znajdować się mają m.in.: kasyno, amfiteatr, basen olimpijski, kino oraz lądowisko dla helikopterów. 

an / Interia Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie