Ukraina. Wywiad wojskowy: w Chersoniu podczas okupacji pojawiło się ponad 820 grobów

Świat
Ukraina. Wywiad wojskowy: w Chersoniu podczas okupacji pojawiło się ponad 820 grobów
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Ukraińska kobieta przy grobie córki w okolicy Kijowa

Ze zdjęć satelitarnych firmy Planet Lab wynika, że podczas rosyjskiej okupacji na cmentarzu miejskim w Chersoniu na południu Ukrainy pojawiły się co najmniej 824 nowe groby - podaje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy.

Według ukraińskiego wywiadu okupacyjna administracja Chersonia próbuje przekonać miejscowych mieszkańców, że "zbrodnie Rosji na Ukrainie są przeprowadzane dla dobra ludzi, a siły zbrojne Rosji nie walczą z ukraińskim narodem".

 

ZOBACZ: Prezydent Słowacji do Putina: powiedz swoim żołnierzom, by przestali gwałcić kobiety i dzieci

 

Twierdzi też, że "wojna rozpoczęła się przez zachodnie plany zniszczenia rosyjskiego i ukraińskiego narodu", a samą wojnę określają jako "operację likwidacji antynarodowego kijowskiego reżimu" - relacjonuje ukraiński wywiad wojskowy we wpisie na Facebooku.

 

Rosyjska propaganda wciąż się nasila

Jak dodaje, mieszkańcom rozdawane są ulotki, w których m.in. napisano, że to Ukraińcy i wybrane przez nich władze są winni rosyjskiej agresji. "Nieszczęście, jakie was spotkało, to skutek przestępczej polityki kijowskiego reżimu" - głoszą materiały najeźdźców.

 

"Faktycznie takie działania rosyjskich propagandystów są bezpośrednim przyznaniem tego, że wojna nie ma nic wspólnego z mityczną obroną Donbasu. Jej cel to zniszczenie ukraińskiej państwowości i okupacja całej Ukrainy" - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zełenski: zniszczenie naszych obrońców w Mariupolu będzie końcem negocjacji z Rosją

 

W rosyjskich ulotkach ostrzeżono również ludność Chersonia, by nie myślała, że rosyjska operacja będzie "szybka i bezbolesna" - kontynuuje wywiad.

 

"To stwierdzenie staje się szczególnie aktualne, biorąc pod uwagę to, że zgodnie z danymi ze zdjęć satelitarnych firmy Planet Lab podczas okupacji na chersońskim miejskim cmentarzu pojawiły się co najmniej 824 nowe groby" - pisze ukraiński wywiad.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie