Wojna w Ukrainie. Włoskie porty od niedzieli będą zamknięte dla rosyjskich statków

Świat
Wojna w Ukrainie. Włoskie porty od niedzieli będą zamknięte dla rosyjskich statków
Pixabay/kath_arina/zdj. ilustracyjne
Rosyjskie statki, znajdujące się obecnie we włoskich portach muszą je opuścić natychmiast po zakończeniu działalności handlowej

Porty we Włoszech będą od niedzieli zamknięte dla rosyjskich statków, a zakaz ich wpływania dotyczyć będzie także tych jednostek, które zmieniły banderę po 24 lutego, gdy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę - decyzję tę ogłosiło kierownictwo kapitanatów zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej.

W ten sposób Włochy zastosują nowe unijne sankcje przeciwko Rosji.

 

Na mocy wydanego okólnika, o którym poinformowała w sobotę Ansa, rosyjskie statki, znajdujące się obecnie we włoskich portach muszą je opuścić natychmiast po zakończeniu działalności handlowej. 

 

Szef MSZ Włoch: nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy w Ukrainie trwa ludobójstwo

- Włochy nie mają możliwości, by zweryfikować, czy w Ukrainie trwa ludobójstwo, ale okrucieństwa mamy przed naszymi oczami; zabite dzieci i (zabici) cywile - powiedział w piątek szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. Jak dodał, ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina nie ma żadnych pokojowych sygnałów.

 

Odnosząc się do masakr ludności w Ukrainie, Di Maio oświadczył w rozmowie z włoskim Radiem 24:

- Poprzez Unię Europejską dostarczymy wszystkie dowody będące w naszej dyspozycji, by zweryfikować, czy doszło do zbrodni wojennych, ustalić wszystkich odpowiedzialnych.

 

ZOBACZ: Włochy. Szef MSZ: nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo

 

- To, co widzieliśmy w Buczy i Kramatorsku, i co niestety zobaczymy w innych miejscach, jest okrutne, przerażające, a my musimy doprowadzić odpowiedzialnych przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości - zaznaczył szef MSZ.

 

Jego zdaniem trzeba wznowić dialog między Ukrainą i Rosją. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zadeklarował "ważne otwarcie", "teraz Putin musi się wypowiedzieć" - podkreślił Di Maio.

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie