Hiszpania. W geście solidarności miasto na południu kraju zmieniło swoją nazwę na "Ukraina"

Świat
Hiszpania. W geście solidarności miasto na południu kraju zmieniło swoją nazwę na "Ukraina"
Screenshot/Antena3
Hiszpański gest solidarności z Ukrainą

Miasto Fuentes de Andalucia na południu Hiszpanii zmieniło na okres Wielkiego Tygodnia swoją nazwę na "Ukraina", podkreślając tym solidarność z pogrążonym w wojnie krajem - poinformowała ambasada Ukrainy w Madrycie.

Nazwy ulic zamieszkanej przez ponad 7 tys. osób miejscowości zmieniono na nazwy ukraińskich miast: Kijowa, Odessy, Mariupola.

 

- Naszym celem jest podniesienie świadomości na temat toczonej na Ukrainie wojny - powiedział burmistrz miasta Francisco Martinez, cytowany w sobotę przez agencję Reutera.

 

 

Mieszkańcy miasta zebrali również 3 500 euro na pomoc ukraińskim uchodźcom. Miasto chce przyjąć do 25 osób, które miałyby znaleźć schronienie w specjalnym centrum dla uchodźców lub w domach mieszkańców andaluzyjskiego miasta. 

Hiszpańska solidarność z Ukrainą

Król Hiszpanii Filip VI w Wielką Sobotę wraz z rodziną odwiedzi ukraińskich uciekinierów wojennych w ośrodku dla uchodźców - podał w środę madrycki dziennik "El Mundo".

Monarcha pojawi się w stołecznym ośrodku dla uchodźców wraz z królową Letycją, a także następczynią tronu księżniczką Eleonorą oraz drugą córką – infantką Zofią.

 

ZOBACZ: Ile zarabia Władimir Putin? Kreml opublikował oświadczenie majątkowe za 2021 rok

 

"Król i jego rodzina będą chcieli wysłuchać świadectwa niektórych Ukraińców, którzy przybyli do Hiszpanii, a także dowiedzieć się, jakie mają perspektywy w naszym kraju" - napisał "El Mundo", przypominając, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Filip VI wielokrotnie solidaryzował się z jej mieszkańcami.

 

Na terenie Hiszpanii od początku marca działają trzy ośrodki dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Są one usytuowane w Madrycie, Barcelonie oraz Alicante.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Rząd po zakazie wjazdu do Rosji dla 13 polityków: potępiamy działania Kremla

 

Rosyjskiej inwazji w Ukrainie sprzeciwił się również znany hiszpański aktor Javier Bardem, który wziął udział w proteście przed ambasadą Rosji w Madrycie.

 

- Jestem tutaj, aby zademonstrować moje potępienie wojennych działań Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie – inwazji na Ukrainę - powiedział Bardem.

 

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie