Straty Rosji w wojnie z Ukrainą. Media: Kreml utracił sprzęt za niemal 11 mld dolarów

Świat
Straty Rosji w wojnie z Ukrainą. Media: Kreml utracił sprzęt za niemal 11 mld dolarów
PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO
Rosyjski czołg, który spadł z przepustu nieopodal Czernihowa

O 10 odpartych atakach Rosjan poinformowała w sobotę armia Ukrainy. Jak dodała, zniszczono m.in. trzy czołgi nieprzyjaciela, transporter opancerzony, jak i systemu artyleryjskie. Media wyliczyły, że utracony przez Rosję sprzęt wojskowy był wart niemal 11 miliardów dolarów. Wiadomo też, że Ukraina straciła 160 samolotów o łącznej wartości 3,8 mld dolarów.

Ostatniej doby na południu Ukrainy siły ukraińskie zadały rosyjskim najeźdźcom kolejne straty: zginęło 76 żołnierzy, zlikwidowano dwa czołgi i trzy wyrzutnie rakietowe Grad - podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski o stratach Kijowa i Moskwy w wojnie

 

"W ciągu dnia sytuacja na południu Ukrainy charakteryzowała się rosnącą agresją ze strony wroga. Desperacko starając się utrzymać pozycje na południowym froncie, najbardziej haniebna armia świata strzela do cywilów w obwodach mikołajowskim i chersońskim" - poinformowano.

 

"Na niektórych obszarach odnotowano działalność snajperów" - dodały służby prasowe dowództwa Południe.

Ukraińska armia: odparliśmy 10 ataków Rosji na wschodzie i południu kraju

Kilka godzin później komunikat wydał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informując, że na północnym wschodzie Ukrainy starają się przegrupować; wciąż atakują na południowym wschodzie, gdzie próbują przejąć kontrolę nad Mariupolem, zdobyć Rubiżne i Popasną.

 

Najaktywniejsze działania rosyjskiego wroga odnotowano na kierunku słobożańskim (obszar północno-wschodniej Ukrainy, na północ od Donbasu i na wschód od Kijowa) oraz donieckim (południowy wschód Ukrainy) - napisano w porannym sprawozdaniu sztabu.

 

Na północnym wschodzie rosyjskie wojsko skupia się głównie na przegrupowaniu, kontynuuje częściową blokadę i ostrzał Charkowa. Możliwe jest nasilenie działań wroga w okolicach miasta Izium i w kierunku miasta Słowiańsk - oceniono.

 

ZOBACZ: Zełenski dla CNN: cały świat powinien być gotowy na możliwość użycia broni jądrowej przez Rosję

 

W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby odparto 10 rosyjskich ataków, zniszczono trzy czołgi, jeden transporter opancerzony, dwa samochody i trzy systemy artyleryjskie. Przejęto również jeden transporter opancerzony - napisano.

Media: Rosja straciła sprzęt o wartości niemal 11 mld dolarów

W ciągu ostatniej doby ukraińskie siły powietrzne odnotowały siedem trafień w nieprzyjacielskie cele: jeden samolot, jeden śmigłowiec, trzy drony i dwie rakiety manewrujące - dodano.

 

Z kolei ukraiński portal Forbes.ua wyliczył, że od początku inwazji na Ukrainę (24 lutego) rosyjska armia straciła 5260 jednostek sprzętu wojskowego o wartości ponad 10,8 mld dolarów - podał. Najdroższym rodzajem utraconego uzbrojenia był krążownik rakietowy Moskwa, wart około 750 mln dolarów.

 

Okręt Moskwa, flagowa jednostka rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, został zatopiony w czwartek w wyniku ostrzelania pociskami manewrującymi typu Neptun - przypomina portal.

 

ZOBACZ: Media: Joe Biden nie poleci do Kijowa, ale premier Ukrainy będzie w USA

 

"Na zakup tych zestawów rakietowych (Neptun - red.) Ukraina wydała 26 mln dolarów. Dwa celne trafienia tymi rakietami przyniosły Rosji straty w wysokości 750 mln dolarów. (...) W 2020 roku krążownik Moskwa znajdował się w remoncie. Dokładne koszty naprawy nie są znane, lecz z artykułu na łamach rosyjskiej państwowej 'Gazety Krymskiej' wynikałoby, że to kwota rzędu 30 mld rubli, czyli 363 mln dolarów według aktualnego kursu" - oszacowano w opublikowanej w czwartek analizie Forbes.ua.

Rosja straciła około 20 tys. żołnierzy. Dane Ukrainy

Podano również, że innymi najdroższymi rodzajami rosyjskiego uzbrojenia, zniszczonymi dotychczas przez ukraińskie wojsko, były samolot transportowy Ił-76 (86 mln dolarów), duży okręt desantowy Saratow (75 mln dolarów) i myśliwiec SU-30SM (50 mln dolarów, Ukraińcy zestrzelili dotąd 10 tego typu maszyn).

 

W ocenie Forbes.ua rosyjskie siły zbrojne straciły już na Ukrainie 160 samolotów o łącznej wartości 3,8 mld dolarów (informacja z czwartku).

 

Według najnowszych, podanych w piątek szacunków Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjska armia straciła od początku inwazji około 20 tys. żołnierzy (zabici, ranni, wzięci do niewoli), a także m.in. 756 czołgów, 1976 transporterów opancerzonych, 163 samoloty i 144 śmigłowce.

wka/Interia/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie