Ukraina. Zełenski po rozmowie z Johnsonem: pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa

Świat
Ukraina. Zełenski po rozmowie z Johnsonem: pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa
Twitter/BorisJohnson
Wołodymyr Zełenski i Boris Johnson podczas wizyty premiera Wielkiej Brytanii w Kijowie

- Pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy - oświadczył w sobotę prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski po rozmowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Gotowość okazują Wielka Brytania, USA, Włochy i Turcja, ale - jak dodał Zełenski - nie ma ostatecznej odpowiedzi od żadnego z tych krajów.

"Kontynuowałem dialog z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Omówiliśmy uzgodnienia osiągnięte podczas jego niedawnej wizyty, przede wszystkim w sprawie wsparcia obronnego i makrofinansowego" - napisał Zełenski na Twitterze.

 

Jak dodał, poinformował Johnsona o sytuacji na froncie, w tym w Mariupolu. "Pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy" - podkreślił.

Zapewnienie o wsparciu dla Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii

Johnson przekazał, również na Twitterze, że poinformował Zełenskiego o dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, która zostanie dostarczona w najbliższych dniach. "Wielka Brytania nie cofnie się przed niczym, by zapewnić Ukraińcom zasoby, których potrzebują, żeby bronić się przed trwającym najazdem Rosji" - podkreślił.

 

Gwarancja bezpieczeństwa Ukrainy

Wcześniej tego dnia w rozmowie z ukraińskimi mediami Zełenski zaznaczył, że Wielka Brytania, USA, Włochy i Turcja okazują gotowość, by zostać gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy, ale - jak dodał - nie ma ostatecznej odpowiedzi od żadnego z tych krajów. Wyraził przypuszczenie, że taką gotowość wyrazi też oddzielnie Unia Europejska.

 

ZOBACZ: Premier: Każdy musi włączyć się w zastopowanie wojny. Rosyjskie produkty ociekają krwią

 

Ukraiński prezydent przekazał, że pierwsze rozmowy w tej sprawie odbędą się w formacie Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja, Polska. Następnie negocjacje będą obejmowały inne kraje - zaznaczył.

 

- Na razie nie otrzymałem potwierdzenia od innych - powiedział Zełenski dodając, że omawiane są trudne kwestie dotyczącego tego, czego oczekuje strona ukraińska i tego, co mogą zaoferować inne państwa

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie