Ukraina. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa: byliśmy przygotowani na rosyjski atak 22 lutego

Świat
Ukraina.  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa: byliśmy przygotowani na rosyjski atak 22 lutego
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Charków. Rosyjska inwazja na Ukrainę

Byliśmy przygotowani na to, że wojna rozpocznie się 22 lutego - powiedział w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

- Byliśmy świadomi tego, co stanie się w naszym kraju. Co więcej, przewidywana przez nas data ataku to był 22 lutego, a nie 24 lutego. Nasz wywiad miał informacje, że to 22 lutego Rosjanie otrzymali rozkaz inwazji na pełną skalę, ale rosyjskie dowództwo przełożyło atak o dwa dni - powiedział Daniłow.

Ukraina była przygotowana

Zaznaczył, że podejrzenia kierowane wobec Ukrainy o brak przygotowań do wojny były całkowicie błędne.

- Nie mogliśmy wyjść i publicznie powiedzieć ludności: Przyjaciele, 22 lutego zaczyna się wojna. Są to rzeczy niedopuszczalne z punktu widzenia administracji publicznej. Ale przygotowywaliśmy się - wyjaśniał szef Rady.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rada Najwyższa uznała działania armii rosyjskiej za ludobójstwo

 

- Mogę powiedzieć, że kiedy pierwsza kolumna rosyjskich czołgów wkroczyła na terytorium obwodu ługańskiego 24 lutego o godz. 5 rano, chociaż inwazja faktycznie rozpoczęła się o godz. 3.40, kiedy członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zebrali się gdzieś między godz. 5 a 6.30, wszystkie dokumenty prawne, które musieliśmy przyjąć, zostały już wcześniej przygotowane - mówił.

Agresor nie uwzględnił jednego - ukraińskiej woli walki

Daniłow zaznaczył, że jedyne, czego Kijów nie spodziewał się, to wykorzystania w działaniach wojennych terytorium Białorusi.

- Były na ten temat dyskusje, ale w końcu doszliśmy do wniosku, że tak się nie stanie. Ale wydarzyło się coś innego - powiedział.

 

ZOBACZ: Ukraina. Sekretarz rady bezpieczeństwa: Rosja chciała zabić Zełenskiego

 

Według Daniłowa zachodnie agencje wywiadowcze przewidywały, że Ukraina wytrzyma w starciu z rosyjskimi wojskami najwyżej 21 dni, ale przy szacunkach tych brały pod uwagę jedynie uzbrojenie obu krajów. Szef Rady podkreślił, że zachodni wywiad nie uwzględnił najważniejszego - chęci narodu ukraińskiego do obrony swojej ziemi i obrony swojej wolności. 

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie