Wojna w Ukrainie. Doradca mera Mariupola: Rosjanie przekształcają miasto w getto dla Ukraińców

Świat
Wojna w Ukrainie. Doradca mera Mariupola: Rosjanie przekształcają miasto w getto dla Ukraińców
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Mariupol jest stale ostrzeliwany przez wojska rosyjskie

Rosyjskie wojska przekształcają Mariupol w prawdziwe getto dla Ukraińców na wzór działań nazistów we Lwowie i Polsce - zachęcają cywilów do noszenia mylących oznaczeń i wprowadzają przepustki, umożliwiające poruszanie się po mieście - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Okupanci zachęcają ich do zawiązywania (na ubraniach - PAP) białej wstążki jako oznaczenia 'swój'. W rzeczywistości Rosjanie po raz kolejny wykorzystują ludność cywilną, próbując zmylić naszych snajperów i wojskowych. Dokładnie takimi oznaczeniami posługuje się rosyjska armia, dlatego nasze siły mogą uznać osoby ze wstążką za wroga. Zupełny cynizm" - napisał Andriuszczenko w informacji na Telegramie.

Doradca mera przekazał także doniesienia o specjalnych przepustkach wprowadzanych przez najeźdźcę w Mariupolu. Mają one umożliwiać cywilnym mieszkańcom poruszanie się po mieście.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Stanisław Żaryn: rosyjska propaganda chce zastraszyć Polskę i Polaków

"Wszystko przypomina przekształcenie Mariupola w getto"

"Weryfikujemy te doniesienia, jednak wszystko to przypomina prawdziwą segregację i przekształcenie Mariupola w getto dla Ukraińców na wzór tych nazistowskich we Lwowie i Polsce. Ale to już nawet nie dziwi" - dodał Andriuszczenko.

 

W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofa humanitarna. W ocenie mera miasta mogło tam dotychczas zginąć ponad 20 tysięcy cywilów. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Za odmowę udziału w wojnie rosyjscy żołnierze dostają "karne" adnotacje

 

Według najnowszych szacunków, w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu wciąż przebywa ponad 100 tys. osób

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie