Wojna w Ukrainie. USA: Joe Biden nazwał Putina "dyktatorem, który popełnia ludobójstwo"

Świat
Wojna w Ukrainie. USA: Joe Biden nazwał Putina "dyktatorem, który popełnia ludobójstwo"
PAP/EPA/STEVE POPE
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden zasugerował w przemówieniu we wtorek, że Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć "od dyktatora który popełnia ludobójstwo".

- Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Zełenski zaproponował wymianę Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych

 

Był to pierwszy przypadek, kiedy prezydent USA określił rosyjskie zbrodnie mianem ludobójstwa. Wcześniej pytani o to przedstawiciele administracji, m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, mówili że choć USA uważają że Rosja popełnia zbrodnie wojenne, to nie ma jeszcze wystarczających dowodów by zakwalifikować to jako ludobójstwo.

 

Przemówienie Bidena w Iowa dotyczyło polityki administracji mającej obniżyć ceny paliw i zwiększyć niezależność energetyczną. We wtorek prezydent ogłosił przedłużenie zezwolenia sprzedawania benzyny zawierającej 15 proc. bioetanolu, będącej najtańszym typem paliwa.

Biden potwierdził, że uważa, iż Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa

- Tak, nazwałem to ludobójstwem ponieważ jest coraz bardziej oczywiste, że Putin po prostu próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem, a wskazujące na to dowody są coraz liczniejsze - powiedział Biden dziennikarzom przed wejściem na pokład prezydenckiego samolotu Air Force One.

 

- Umożliwimy prawnikom zadecydowanie na poziomie międzynarodowym, czy to można tak zakwalifikować, ale mnie wydaje się że tak - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 49. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

 

Jak zaznacza Reuter Biden wielokrotnie określał Putina mianem zbrodniarza wojennego, ale dotychczas nie mówił, że Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa.

 

"Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinny zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata" - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa. Prezydent określił wysokie ceny paliw w USA jako "podwyżkę Putina".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

 

Zgodnie z prawem międzynarodowym ludobójstwo polega na działaniu mającym na celu unicestwienie - w całości lub w części - grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej. Konwencja ONZ precyzuje, że dotyczy to m. in. zabójstw, zadawaniu poważnych obrażeń, niszczeniu zdrowia psychicznego oraz uniemożliwianiu przyrostu naturalnego.

 

Określenia "ludobójstwo", jako najcięższej zbrodni, użyto po raz pierwszy wobec nazistowskiego Holokaustu.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie