Wojna Rosja-Ukraina. Zełenski zaproponował wymianę Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Zełenski zaproponował wymianę Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych
PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w nocy z wtorku na środę wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej.

"Cóż jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli" - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 49. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

 

Dodał, że "jest ważne aby nasze organy ścigania i wojsko rozważyły taką możliwość".

 

Polityk zalicza się do najbliższych osób prezydenta Rosji Władimira Putina

Na opublikowanym zdjęciu polityk który zalicza się do najbliższych osób prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska i ręce skute kajdankami. O zatrzymaniu Medwedczuka, który od maja 2021 r. przebywał w areszcie domowym, poinformował we wtorek prezydent Zełenski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

 

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.

 

Zełenski oświadczył też, że obecnie nie jest możliwe stwierdzenie ze stuprocentową pewnością doniesień, że wojska rosyjskie użyły w Mariupolu broni chemicznej. Nie ma bowiem warunków do przeprowadzenia w oblężonym mieście dokładnego śledztwa. 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie