Bartłomiej Sienkiewicz w "Graffiti": Kaczyński uruchomił kolejną histerię dzielącą Polaków

Polska
Bartłomiej Sienkiewicz w "Graffiti": Kaczyński uruchomił kolejną histerię dzielącą Polaków
Polsat News
Poseł PO Bartłomiej Sienkiewicz

- Dlaczego Jarosław Kaczyński uruchomił teraz tę wielką maszynę propagandy i kłamstwa? Moim zdaniem, nie ma nic w magazynku. Idą drożyzna, inflacja. Trzeba było sięgnąć po najbardziej prymitywne i stare narzędzia - mówił w "Graffiti" Bartłomiej Sienkiewicz (PO), odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS na temat katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia minęło 12 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: nastąpiła wielka zmiana w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej

 

- Dzisiaj wiemy, co się stało. Mamy odpowiedź zweryfikowaną przez wiele ośrodków. Będzie to przedstawione opinii publicznej w najbliższym czasie. Naszym celem jest postawienie wszystkich sprawców przed sądem. Mówię to w 12. rocznicę zbrodni, zamachu - powiedział prezes PiS w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim.

Katastrofa smoleńska. Sienkiewicz: Dlaczego Kaczyński uruchomił teraz tę maszynę propagandy?

- Nie widzę powodu, by zwracać uwagę na materiał, który w sierpniu przedstawili Komisji Obrony Narodowej (Sienkiewicz jest jej członkiem - red.). Nawet posłowie PiS nie mieli odwagi tego bronić. Wszyscy mają dość obrzydliwych kłamstw i nie chcą mieć z tym nic wspólnego - ocenił w "Graffiti".

 

Zaznaczył, że - jego zdaniem - "problem nie leży w Antonim Macierewiczu i pseudospecjalistach".

 

ZOBACZ: Raport ws. katastrofy smoleńskiej. Dr Maciej Lasek: narracja nie trzyma się logiki

 

- Problemem jest Kaczyński. Dlaczego uruchomił teraz tę wielką maszynę propagandy i kłamstwa? Moim zdaniem, nie ma nic w magazynku. Idą drożyzna, inflacja. Trzeba było sięgnąć po najbardziej prymitywne i stare narzędzia - mówił.

 

Podkreślił, że prezes PiS "uruchomił w środku wojny w Ukrainie kolejną histerię dzielącą Polaków". - Dlaczego? Niech odpowie, dlaczego, bo wszystkie powody, które podał, są fałszywe - zaznaczył Sienkiewicz.

"Co Jędraszewski może wiedzieć o wypadkach lotniczych?"

- Katastrofa smoleńska jest kłamstwem, ponieważ nikt o zdrowym rozsądku nie uwierzy, że brzoza jest w stanie oderwać skrzydło wielkiego samolotu, to raczej ona powinna być ścięta, bo nikt nie jest w stanie uwierzyć, że właśnie wtedy jakimś sposobem zostały zawieszone najbardziej podstawowe prawa fizyki - powiedział w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

WIDEO: "Kaczyński uruchomił kolejną histerię dzielącą Polaków"

 

- Biskupi cierpią na pewien syndrom wszechwiedzy. Co Jędraszewski może wiedzieć o wypadkach lotniczych? Nie mówiąc, że jest postacią, która powinna zasiadać w organach wykonawczych PiS, bo taką rolę pełni. To upadek kościoła - ironizował Sienkiewicz, odnosząc się do opinii duchownego.

Sienkiewicz: nie chcemy, żeby Putin w ogóle istniał

Zbliża się 50. dzień rosyjskiej agresji w Ukrainie. Prowadzący program Grzegorz Kępka pytał Sienkiewicza, czy rozmowy z prezydentem Rosji mają sens.

 

- Te prawdziwe negocjacje z Putinem to nie telefony prezydentów państw zachodnich, tylko rakiety Javelin i kolejne salwy artylerii ukraińskiej. To jedyny język, który on rozumie i jedyny sposób negocjacji. Bez rozstrzygnięcia na froncie inne zabiegi są daremne - ocenił.

 

ZOBACZ: Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem

 

Na pytanie, czy się zgadza z premierem i jego ostrymi wypowiedziami kierowanymi pod adresem Putina, Sienkiewicz odparł: - Nie ma żadnego trybunału, który by w polityce powiedział: "A ciebie nie ma". To (opinie premiera - red.) powiedziane trochę na wyrost, ale wszyscy czujemy to samo - nie chcemy, żeby w ogóle istniał Władimir Putin.

 

Dodał, że "jesteśmy świadkami resetu bezpieczeństwa europejskiego pierwszy raz od upadku komunizmu na taką skalę". Zdaniem polityka PO Rosja cofnie się do epoki kamienia łupanego.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie