Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem

Świat
Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem
PAP/EPA/DRAGAN TATIC/AUSTRIAN CHANCELLER
Kanclerz Austrii Karl Nehammer

Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że "nie ma optymistycznego wrażenia" po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat wojny na Ukrainie. Kanclerz spotkał się w poniedziałek z Putinem w Nowo-Ogariowie pod Moskwą.

W Moskwie zakończyły się rozmowy Putina z Nehammerem na temat wojny w Ukrainie - poinformował w poniedziałek po południu austriacki urząd kanclerski. Dodano, że najważniejszym przesłaniem kanclerza dla rosyjskiego prezydenta było to, że wojna ta "musi się skończyć, ponieważ są tam tylko przegrani po obu stronach".

 

Kanclerz Austrii po zakończeniu godzinnej rozmowy przekazał dziennikarzom, że była ona "bezpośrednia, otwarta i twarda". Politycy nie zapozowali do wspólnego zdjęcia. Nie odbyło się również wspólne wystąpienie.

To pierwsze takie spotkanie

O planowanym spotkaniu z prezydentem Rosji Karl Nehammer informował za pośrednictwem Twittera. Jest on pierwszym szefem rządu państwa Unii Europejskiej, który spotkał się z Putinem od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę sześć tygodni temu.

9 kwietnia kanclerz Austrii był w Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmygalem i merem Kijowa Witalijem Kliczko. Organizację spotkania potwierdziła także strona rosyjska.

 

Strona austriacka poprosiła, by rozmowy odbyły się "za zamkniętymi drzwiami". W związku z tym ich przebieg będziemy mogli poznać jedynie z relacji uczestniczących w niej polityków.

Komentarz kanclerza Austrii po spotkaniu

- Armia rosyjska przygotowuje ofensywę na wschodniej Ukrainie - powiedział dziennikarzom w Moskwie Nehammer.

 

- Ta bitwa zostanie stoczona z całą gwałtownością - dodał. Zaznaczył, że z tego powodu ludność cywilna z terenów objętych konfliktem będzie musiała być przenoszona w bezpieczne miejsca korytarzami humanitarnymi.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: mordowali cywilów w Syrii, teraz biorą udział w inwazji na Ukrainę

 

Nehammer bronił swojego spotkania z Putinem przed krytyką - pisze agencja dpa. Uzupełnia, że austriacki kanclerz chciał bezpośrednio odnieść się do okropności wojny w centrum władzy Federacji Rosyjskiej.

 

- Potrzebna jest osobista konfrontacja - podkreślił Nehammer. Zaznaczył, że spotkanie z Putinem zostało uzgodnione z przywódcami Unii Europejskiej oraz z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

nat/zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie