Wojna w Ukrainie. Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjskie siły przecięły linię ukraińskiej obrony

Świat
Wojna w Ukrainie. Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjskie siły przecięły linię ukraińskiej obrony
Twitter/АЗОВ
Żołnierze Pułku Azow niszczą wrogi pojazd wojskowy

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach - ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną

Dwoma najważniejszymi ukraińskimi przyczółkami w Mariupolu są obecnie port w południowo-zachodniej części miasta, a także zakłady metalurgiczne Azowstal na wschodzie. Opanowanie przez rosyjskie wojska portu rybackiego może być potwierdzeniem, że najeźdźca kontroluje również centrum miasta - przekazano w raporcie ISW.

 

Według ekspertów ośrodka rosyjskie ataki na te dwa główne punkty ukraińskiego oporu nie przyniosły powodzenia w ciągu ostatniej doby. ISW nie był w stanie zweryfikować doniesień doradcy mera miasta Petra Andruszczenki, jakoby rosyjscy żołnierze palili ciała cywilów w mobilnych krematoriach, a także chowali je w masowych grobach.

 

ZOBACZ: Ambasador Ukrainy: Rosja zrobi wszystko, by podróż papieża do Kijowa była niemożliwa

 

W komunikacie potwierdzono informacje koncernu Maxar Technologies o długim na 12 km rosyjskim konwoju wojskowym, znajdującym się około 90 km na wschód od Charkowa. Rosja konsekwentnie wzmacnia swój potencjał militarny na wschodzie Ukrainy, próbując przełamać ukraińską obronę nieopodal miasta Izium w obwodzie charkowskim. W ciągu minionej doby nie odnotowano jednak postępów najeźdźcy na osi Izium-Słowiańsk. Celem działań Moskwy na tym odcinku ma być okrążenie wojsk Ukrainy w Donbasie w wyniku połączenia z rosyjskimi oddziałami w obwodzie donieckim.

"Postępy ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju mogą wskazywać na próbę odbicia Chersonia"

W komunikacie przytoczono doniesienia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy o dyslokacji żołnierzy i sprzętu ze Wschodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji do obwodów kurskiego, woroneskiego i biełgorodzkiego, nieopodal granicy z Ukrainą. Formacje te miałyby wziąć udział w walkach pod Iziumem.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Przymusowa mobilizacja w Ługańsku. Ludzie są łapani na ulicach

 

W ocenie ISW niedawne postępy ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju (wyzwolenie miejscowości Osokoriwka i Ołeksandriwka, atak w niedzielę na rosyjskie lotnisko i punkt dowodzenia w Melitopolu) mogą wskazywać na ewentualną próbę odbicia Chersonia - jedynej stolicy obwodu znajdującej się pod rosyjską okupacją. Operacja na dużą skalę na kierunku chersońskim byłaby możliwa w ciągu "najbliższych tygodni".

 

Instytut Studiów nad Wojną to amerykański niezależny think tank, utworzony w 2007 roku w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestii militarnych.

mst/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie