Wojna w Ukrainie. Część rolników rozpoczęła prace w kamizelkach kuloodpornych. "Są 30 km od frontu"

Świat
Wojna w Ukrainie. Część rolników rozpoczęła prace w kamizelkach kuloodpornych. "Są 30 km od frontu"
Twitter/@WARUKRAINE2022

Niektórzy rolnicy w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy rozpoczęli już prace polowe pomimo zagrożenia ostrzałem i oddalonej o zaledwie 30 km linii frontu – podaje agencja Ukrinform w reportażu ze wsi Komyszuwacha.

Prace polowe są niebezpieczne nie tylko z powodu ryzyka ostrzałów, ale także dlatego, że w ziemi jest wiele niewybuchów – rakiet i pocisków. W ich usuwaniu pomagają saperzy. Sami rolnicy pracują w kamizelkach kuloodpornych.

 

 

ZOBACZ: Anton Heraszczenko: We wsi Buzowa pod Kijowem znaleziono masowy grób

 

Szef władz gminnych Jurij Karapetian powiedział ukraińskiej agencji, że rolnicy podejmują ryzyko, bo „czują odpowiedzialność” wobec państwa i obywateli. Rolnicy uważają, że „ziemia nie może czekać, wojsko i ludzi trzeba karmić”, a oni sami „trzymają drugi front” - podkreślił.

Wojna w Ukrainie. Obawy o kryzys żywnościowy

Eksperci alarmują, że rosyjska inwazja na Ukrainę może doprowadzić do kryzysu żywnościowego w innych częściach świata. Analitycy zaznaczają, że przez rosnące ceny pszenicy i podstawowych produktów spożywczych mieszkańcom ubogich krajów grozi głód.

 

Rosja jest liderem m.in. w eksporcie zbóż. Ukraina również wyróżnia się na tle eksporterów zbóż i roślin oleistych. W kwestii sprzedaży oleju słonecznikowego jest natomiast niekwestionowanym numerem jeden. Z Rosji eksportowane są również liczne produkty wykorzystywane do nawożenia roślin. To z kolei bezpośrednio przekłada się na plony, od których będzie zależało, czy świat stanie w obliczu kryzysu głodu.

Zdaniem Sveina Tore Holsethera - szefa Yara International, jednej z największych firm nawozowych na świecie - pytaniem nie jest to, czy światowy kryzys żywnościowy nastąpi, a jaka będzie jego skala. Zdaniem analityków mniejsze plony i problemy z zapewnieniem płynności dostaw będą miały bezpośredni wpływ na koszty żywności, a to z kolei wywoła lawinę i doprowadzi do katastrofalnej sytuacji.

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie