Wojna w Ukrainie. Niemieckie media: rząd wzmacnia schrony i robi zapasy

Świat
Wojna w Ukrainie. Niemieckie media: rząd wzmacnia schrony i robi zapasy
PAP/EPA/FILIP SINGER
Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę w Niemczech zaczęto wzmacniać schrony w piwnicach i gromadzić zapasy na wypadek wojny - podał w sobotę tygodnik "Welt am Sonntag", cytując szefową MSW Nancy Faeser. Sprawę opisuje agencja Reutera.

Atak Rosji na Ukrainę doprowadził do poważnej zmiany niemieckiej polityki obronnej, a kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na wojsko i zasilenie armii 100 mld euro – podkreśla Reuters.

 

Faeser powiedziała, że rząd rozważa też usprawnienie systemu publicznych schronów i zwiększenie wydatków na obronę cywilną. "Obecnie jest w Niemczech 599 publicznych schronów. Sprawdzimy, czy możemy unowocześnić więcej takich systemów" – dodała.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Szef obwodu ługańskiego: będzie wielka bitwa o Donbas

 

Niemcy opracowują nowe metody wzmacniania podziemnych parkingów, stacji metra i piwnic, by mogły one służyć jako schrony, a rząd przekazał krajom związkowym 88 mln euro na instalację nowych syren alarmowych. - Ale jeśli chodzi o pokrycie całego kraju, nie jesteśmy nawet blisko - przyznała szefowa MSW.

 

Niemcy będą też powiększały kryzysowe zapasy towarów, takich jak sprzęt medyczny, odzież ochronna, maseczki i leki - oświadczyła Faeser.

prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie