Niemcy. Rząd rozważa dostawę kolejnych systemów obronnych do Ukrainy

Świat
Niemcy. Rząd rozważa dostawę kolejnych systemów obronnych do Ukrainy
AP/Associated Press/East News
Szefowa MSZ Annalena Baerbock

Szefowa MSZ Annalena Baerbock poinformowała, że rząd Niemiec rozważa dostarczenie Ukrainie kolejnych systemów obronnych. Przyczyną było ujawnienie rosyjskich zbrodni wojennych w ukraińskim mieście Bucza – informuje portal N-TV.

- Po raz kolejny zwiększymy nasze poparcie dla obrony Ukrainy. To sprawa życia i śmierci dla milionów ludzi na Ukrainie – powiedziała Baerbock w poniedziałek.

 

ZOBACZ: Doradca prezydenta USA: zbrodnie w Buczy są częścią rosyjskiego planu inwazji

 

- Dlatego przyglądamy się teraz również systemom uzbrojenia, których nie dostarczaliśmy do tej pory – wyjaśniła. Nie podała, jakie systemy są brane pod uwagę.

Reakcja na zbrodnie i wsparcie finansowe ze strony Niemiec

Odnosząc się do okrucieństw wojennych w Buczy na przedmieściach Kijowa, Baerbock podkreśliła, że "te zbrodnie wojenne nie mogą pozostać bezkarne".

 

ZOBACZ: Ukraina. Prokuratura generalna: w Buczy znaleziono ciała kolejnych pięciu ofiar ze związanymi rękami

 

Baerbock poinformowała, że Niemcy przeznaczą na rzecz Międzynarodowego Trybunału Karnego dodatkowy milion euro na zabezpieczenie dowodów i przesłuchanie świadków na miejscu. Rząd zaoferował też pomoc specjalistów w tej dziedzinie. Dodatkowo Niemcy wesprą też milionem euro niezależną komisję śledczą Rady Praw Człowieka ONZ – dodaje N-TV

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie