Wojna w Ukrainie. Zniszczenia i świeże groby na nagraniach z Czernihowa

Świat
Wojna w Ukrainie. Zniszczenia i świeże groby na nagraniach z Czernihowa
PAP/EPA/STR
Zniszczony Czernihów

Zrujnowane ostrzałami domy, świeże groby przy drodze, mieszkańcy wspominający strach, ostrzały i kradzieże - takie kadry z Czernihowa i obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy opublikowała w czwartek rosyjska redakcja BBC News.

"Jestem w leju po bombie. Ludzie opowiadają straszne rzeczy: piloci zniżali samoloty na bardzo małą wysokość, zrzucali po dwie bomby, zawracali, robili następny krąg i znów zrzucali bomby" - opowiada na nagraniu wideo dziennikarz Dmytro Komarow. Przed wojną Komarow prowadził program o podróżach w telewizji ukraińskiej. Teraz jeździ z kamerą po zniszczonych wojną miastach Ukrainy.

 

Zrujnowane domy, budynki pozbawione okien i dachów, spalone drzewa

Jak podaje BBC, Komarow odwiedził wieś w obwodzie czernihowskim, skąd na początku kwietnia wycofała się armia rosyjska. Nazwy wsi nie podano. Kamera pokazuje domy całkowicie zrujnowane, budynki pozbawione okien i dachów, spalone drzewa, ziemię usłaną gruzami. Wśród gruzów leżą szczątki samolotu bojowego Su-34 znalezione po wycofaniu wojsk rosyjskich. Maszyny takie ma na wyposażeniu armia rosyjska.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki: trzeba odejść od polityki ugłaskiwania Rosji i tchórzostwa

 

Kamera pokazuje następnie Czernihów, duży ośrodek miejski na północ od Kijowa. Widać pięciokondygnacyjny dom z mieszkaniami i sklepami zniszczony od dachu przez trzy górne kondygnacje.

 

 

"Spośród niemal 300 tysięcy mieszkańców miasta około połowa zdołała się ewakuować" - informuje BBC. Mer Czernihowa Władysław Atroszenko powiedział BBC, że miasto jest zniszczone w 70 procentach.

 

Na kadrach z miasta widać mnóstwo świeżych grobów wykopanych wzdłuż drogi. 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie