Wojna w Ukrainie. Według 45 proc. obywateli Niemiec reakcja rządu na rosyjski atak jest za słaba

Świat
Wojna w Ukrainie. Według 45 proc. obywateli Niemiec reakcja rządu na rosyjski atak jest za słaba
Pixabay/karlherl/zdj. ilustracyjne
Gmach Reichstagu

45 proc. Niemców uważa, że reakcja rządu RFN na rosyjski atak na Ukrainę nie jest wystarczająca - wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. 50 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy. To większe wartości niż przed miesiącem.

Podczas gdy cztery tygodnie temu większość Niemców uważała, że reakcja rządu ich kraju na inwazję Rosji na Ukrainę była właściwa, to obecnie twierdzi tak tylko 37 procent, co oznacza spadek o 16 punktów. Z kolei 45 proc. (+18) Niemców jest zdania, że reakcja rządu RFN na rosyjską agresję "nie idzie wystarczająco daleko".

 

ZOBACZ: Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówi o znaczących stratach w Ukrainie. Liczy na szybki koniec wojny

 

W kwestii sankcji wobec Rosji wzrosło poparcie dla natychmiastowego wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy - 50 procent (+6 pkt w porównaniu z połową marca), ale 42 procent (-3 pkt) ankietowanych nadal jest temu przeciwnych.

Minister spraw zagranicznych w centrum uwagi

Ze względu na wojnę w Ukrainie i jej skutki w centrum uwagi znajdują się obecnie minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister gospodarki Robert Habeck. Większość Niemców jest zadowolona z ich pracy. Habeck (54 procent, +7) i Baerbock (53 procent, +3), oboje z partii Zielonych, zyskują na sympatii w porównaniu z marcem i osiągają najlepsze wyniki w badaniu DeutschlandTrend.

 

Z kolei kanclerz Olaf Scholz (51 procent, -5), minister zdrowia Karl Lauterbach (50 procent, -9 w porównaniu z lutym) i minister finansów Christian Lindner (39 procent, -10 w porównaniu z marcem) tracą poparcie.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie