Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówi o znaczących stratach w Ukrainie. Liczy na szybki koniec wojny

Polska
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówi o znaczących stratach w Ukrainie. Liczy na szybki koniec wojny
Wikimedia Commons
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

- Mam nadzieję, że wojna zakończy się w ciągu najbliższych dni. Liczę też, że Rosja osiągnie swoje cele lub dojdzie do porozumienia z Ukrainą na drodze negocjacji - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W czwartek rzecznik Kremla rozmawiał z telewizją Sky News. Tematem była "specjalna operacja wojskowa", jak Rosja nazywa inwazję na Ukrainę.

 

W trakcie rozmowy Dmitrij Pieskow przyznał, że w trakcie działań w Ukrainie wojska Rosyjskie poniosły znaczące straty. Początkowo pytany o doniesienia dotyczące tysięcy poległych  rosyjskich żołnierzy, w tym sześciu zabitych generałach i setkach straconych czołgów, Pieskow początkowo próbował zbyć to pytanie, ale ostatecznie, nie kwestionując tych liczb, powiedział: mamy znaczące straty żołnierzy i jest to dla nas ogromna tragedia.

 

 

Od początku wojny Rosja do tej pory tylko dwa razy oficjalnie podała liczbę swoich zabitych żołnierzy - 25 marca twierdziła, że zginęło 1351 żołnierzy. USA szacowały, że do końca marca zginęło ponad 10 tys. Rosjan.

 

W pierwszym wywiadzie udzielonym zachodnim mediom od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę, rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina podtrzymywał, że nie jest to wojna, lecz "specjalna operacja militarna", zaprzeczał, by rosyjskie wojska kiedykolwiek strzelały do ludności cywilnej i obiektów cywilnych oraz twierdził, jakoby nie miały nic wspólnego z mordowaniem cywilów w Buczy, ale przyznał, że rosyjskie wojska ponoszą znaczące straty.

Wojna w Ukrainie. Rosną straty strony Rosyjskiej 

Najnowsze dane opublikowane przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wskazują, że od początku inwazji siły rosyjskie straciły już prawie 19 tys. żołnierzy. 

 

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 7 kwietnia to według ukraińskich danych: około 18,9 tys. ludzi zabitych, rannych, wziętych do niewoli, a także: 698 czołgów, 1891 bojowych pojazdów opancerzonych, a także 332 systemy artyleryjskie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki: trzeba odejść od polityki ugłaskiwania Rosji i tchórzostwa


Jak wylicza Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie stracili także 108 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 55 systemów obrony przeciwlotniczej.

 

Bilans wskazuje też na ciężkie straty w powietrzu. Od początku wojny w Ukrainie rosyjskie siły powietrzne miały stracić 150 samolotów, 135 śmigłowców i 111 bezzałogowców. 

 

mst//polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie