Wojna w Ukrainie. Sejm przyjął ustawę sankcyjną dot. zamrażania majątków osób wspierających Rosję

Polska
Wojna w Ukrainie. Sejm przyjął ustawę sankcyjną dot. zamrażania majątków osób wspierających Rosję
PAP/Marcin Obara
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie

Sejm przyjął tzw. ustawę sankcyjną, która umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję. Ustawa zakazuje także używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Za ustawą głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw. Wstrzymało się od głosu 11 posłów - wszyscy z koła Konfederacji.

 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę.

 

ZOBACZ: ONZ: Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka

 

Ustawa zawiera ponadto zakaz używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Poprawka zgłoszona przez klub KO

Sejm przyjął m.in. poprawkę zgłoszoną przez klub Koalicji Obywatelskiej, by wykreślić z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, artykuł obligujący ministra spraw wewnętrznych do publikowania w środkach masowego przekazu listy osób lub podmiotów, wobec których zastosowano przepisy tej ustawy.

 

Minister będzie te informacje przekazywał w internetowym biuletynie informacji publicznej - tłumaczyli konsekwencję przyjęcia tej poprawki posłowie.

 

ZOBACZ: Belgia: spór o "krwawe diamenty". Rząd niechętny sankcjom przeciwko Rosji

 

Sejm przyjął również poprawkę zgłoszoną przez klub PiS, by rozszerzyć proponowany w projekcie katalog osób mających dostęp do akt w sprawach celno-skarbowych o Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Paweł Hreniak: ustawa jest wyrazem naszej solidarności z walczącą o wolność Ukrainą

- Ustawa wymierzona jest w podmioty rosyjskie, ale też białoruskie. Jest wyrazem naszej solidarności z walczącą o wolność Ukrainą - powiedział poseł sprawozdawca Paweł Hreniak (PiS) w środę podczas drugiego czytania tzw. ustawy sankcyjnej.

Podkreślił, że podczas prac komisji została wprowadzona m.in. poprawka zakazującą używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

 

Zaznaczył, że połączone komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych jednogłośnie przyjęły projekt ustawy i zarekomendowały jego przyjęcie Sejmowi.

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie