ONZ: Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka

Świat
ONZ: Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka
PAP/EPA/JASON SZENES
Obrady Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych

Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się w czwartek za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

 

Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba. 

 

ZOBACZ: Ukraińcy przechwycili rozmowę rosyjskiego żołnierza. "Gwałty na nieletnich"

 

Z rezolucji dowiadujemy się, że Rada jest "poważne zaniepokojona" doniesieniami o "rażących i systematycznych naruszeniach i łamaniu praw człowieka" oraz "naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego" popełnionych przez Federację Rosyjską w trakcie inwazji na Ukrainę.

Dmytro Kułeba: w organach ONZ nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych

"Właśnie zawieszono prawo Rosji do członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ. W organach ONZ zajmujących się obroną praw człowieka nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych. Jestem wdzięczny wszystkim państwom członkowskim, które poparły stosowną rezolucję Zgromadzenia Ogólnego" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

 

 

"Członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ zawieszone; Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęto historyczną decyzję" - skomentował na Twitterze Krzysztof Szczerski.

 

"Zawieszenie Rosji nie jest opcją, lecz obowiązkiem"

Zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka nie jest opcją, lecz obowiązkiem - powiedział wcześniej w czwartek ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia, otwierając obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

 

- Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa - powiedział ukraiński dyplomata, zachęcając państwa do głosowania za rezolucją zawieszającą Rosję w prawach członka Rady Praw Człowieka.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie