Wojna w Ukrainie. Szef MSW: w Buczy Rosjanie zostawiali pułapki w mieszkaniach z symboliką ukraińską

Świat
Wojna w Ukrainie. Szef MSW: w Buczy Rosjanie zostawiali pułapki w mieszkaniach z symboliką ukraińską
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Zniszczony samochód w Buczy

W podkijowskiej Buczy Rosjanie zostawiali wybuchowe pułapki i granaty w mieszkaniach cywilów, w których znajdowali ukraińską symbolikę narodową albo wojskowe dokumenty - poinformował we wtorek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

"Okupanci wchodzili do mieszkań, jeśli znajdowali ukraińską symbolikę albo dokumenty wojskowych, to zostawiali pułapki, granaty. Dlatego trwa bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Zgodnie z międzynarodowymi standardami jeden dzień aktywnych działań zbrojnych to miesiąc rozminowywania" - przekazał Monastyrski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Jedynie 4 kwietnia znaleziono ponad 4 tysiące ładunków wybuchowych. To - jak dodał minister - zarówno amunicja, która nie wybuchła, jak i pozostałości po ładunkach wybuchowych i pułapki. Znajdowane są - także w domach - miny-pułapki.

Ekshumacja w Buczy

W celu identyfikacji zwłok i ustalenia okoliczności śmierci mieszkańców Buczy planowana jest ekshumacja z masowego grobu w tym podkijowskim mieście; prokuratura przygotowuje decyzję - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa w Telegramie.

 

ZOBACZ: Bucza. Zełenski do matek rosyjskich żołnierzy: zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście

 

Oceniła, że praktycznie pół miasta zostało zniszczone w wyniku walk, a podchodzenie do domów jest niebezpieczne ze względu na znajdujące się tam niezdetonowane pociski. Budynki mają wybite okna i dziury wyrwane przez bomby.

 

Wcześniej rzeczniczka informowała, że w masowym grobie na terenie miasta jest prawdopodobnie od 150 do 300 ciał. Podczas rosyjskiej okupacji w mieście miało zginąć ponad 400 osób.

 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie