Wojna w Ukrainie. Lekarze Bez Granic ostrzelani w Mikołajowie

Świat
Wojna w Ukrainie. Lekarze Bez Granic ostrzelani w Mikołajowie
PAP/DSNS
Zniszczenia w Mikołajowie, zdj. ilustracyjne

Czteroosobowy zespół międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granic (MSF) znalazł się pod rosyjskim ostrzałem podczas wizyty w szpitalu onkologicznym w Mikołajowie na Ukrainie - poinformowała we wtorek organizacja na swojej stronie.

"4 kwietnia czteroosobowy zespół Lekarzy bez Granic (MSF) odwiedził Mikołajów w południowo-wschodniej Ukrainie, aby spotkać się z miejskimi i regionalnym władzami służby zdrowia. Około godziny 15:30, gdy zespół MSF wszedł do miejskiego szpitala onkologicznego, który leczy rannych od początku wojny ukraińskiej, teren wokół szpitala znalazł się pod ostrzałem" - napisano w komunikacie.

 

- Gdy nasi pracownicy opuszczali ten teren, zobaczyli rannych i co najmniej jedno ciało. Nie jesteśmy jednak w stanie podać dokładnej liczby zabitych i rannych - powiedział Michel-Olivier Lacharite, szef misji MSF na Ukrainie.

Przedstawiciele MSF nie ucierpieli 

- Na szczęście nasi pracownicy byli w stanie ukryć się i nie ucierpieli podczas eksplozji, chociaż okna ich pojazdu, zaparkowanego przed wejściem do szpitala, zostały zniszczone przez wybuchy - wyjaśnił Lacharite.

 

 

Podkreślił, że zbombardowanie tak dużego obszaru w dzielnicy mieszkalnej w środku dnia może spowodować ofiary cywilne i zniszczyć budynki publiczne. - Szpitale, pacjenci i personel medyczny muszą być absolutnie oszczędzeni przed takim atakiem - mówił.

 

ZOBACZ: Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wołodymyr Zełenski: potrzebny trybunał na wzór Norymbergi

 

Według MSF okolica, w której znajduje się szpital onkologiczny, to dzielnica mieszkaniowa we wschodniej części Mikołajowa, w której znajduje się wiele placówek medycznych. Podczas poniedziałkowego ataku uszkodzony został również tamtejszy regionalny szpital pediatryczny.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie