Wojna w Ukrainie. Zełenski: Rosja robi głupie żarty wysyłając młodych ludzi na śmierć w Ukrainie

Świat
Wojna w Ukrainie. Zełenski: Rosja robi głupie żarty wysyłając młodych ludzi na śmierć w Ukrainie
Facebook.com/Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski w trakcie przemówienia przed belgijskim parlamentem

Na 1 kwietnia Rosja zrobiła dwa głupie żarty: rozpoczęła wiosenny pobór, by wysłać wielu młodych ludzi na śmierć na Ukrainie; powołuje też gauleiterów na okupowanych przez siebie terytoriach – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dziś, 1 kwietnia, okupanci postanowili uczcić dwoma równie głupimi żartami. Jeden z nich dotyczy ludzi w Rosji. Zaczęli wiosenny pobór, który wygląda tradycyjnie, ale jest inny niż zwykle, ponieważ tegoroczni poborowi mogą zostać wysłani na wojnę przeciwko naszemu państwu, przeciwko naszym ludziom. Więc to jest pewna śmierć dla wielu młodych ludzi – powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

- Ostrzegajcie każdego takiego poborowego, ich rodziców. Nie potrzebujemy tu więcej martwych ludzi. Ratujcie swoje dzieci, aby nie stały się złoczyńcami. Nie wysyłajcie ich do wojska. Róbcie, co w waszej mocy, by pozostali przy życiu. W domu – dodał prezydent Ukrainy.

Zełenski: odpowiedzialność za kolaborację jest nieunikniona

Drugim głupim żartem Rosjan jest według Zełenskiego ustanawianie tymczasowej administracji na okupowanych przez siebie terytoriach na południu Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja nie ma sił na ataki z wielu kierunków. Może użyć broni chemicznej

 

- Powołują jakichś gauleiterów, tymczasowych przywódców, i grożą pracownikom firm i władzom, że mają współpracować z tymi oszukanymi wybrańcami. Moje przesłanie do nich jest proste: odpowiedzialność za kolaborację jest nieunikniona – podkreślił.

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie