Wojna w Ukrainie. Rosja nie ma sił na ataki z wielu kierunków. Może użyć broni chemicznej

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosja nie ma sił na ataki z wielu kierunków. Może użyć broni chemicznej
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Symbol inwazji na Ukrainę, litera "Z" na drzwiach zniszczonego rosyjskiego pojazdu wojskowego

Prezydent Rosji Władimir Putin nigdy nie przyzna się do porażki w wojnie z Ukrainą, ale jego działania pokazują, że nie ma już sił, by atakować z wielu kierunków - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z CNN. Z kolei Ołeksij Daniłow powtórzył, że Kreml może użyć broni chemicznej.

- Nie wyobrażam sobie momentu, kiedy Putin wyjdzie i powie: +no cóż, przegraliśmy, to był błąd+. To się nigdy nie zdarzy, zawsze będą mówić, że wygrywają, że wszystko jest w porządku i wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział Kułeba.

 

Przypomniał, że Rosjanie wielokrotnie mówili o zniszczeniu ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej, ale ukraińskie wojsko nadal zestrzeliło rosyjskie samoloty i śmigłowce.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "NYT": Państwa NATO przekażą Ukrainie poradzieckie czołgi

 

- Niezależnie od realiów, z podejmowanych przez Rosjan kroków mogę wywnioskować, że Putin rozumie, iż nie jest wystarczająco silny, aby kontynuować ataki na Ukrainę ze wszystkich stron. A teraz to już oczywiste - dodał Kułeba. 

Wojna w Ukrainie. Rosjanie mogą użyć broni chemicznej

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powtórzył w piątek, że Rosja może użyć na Ukrainie broni chemicznej i jego kraj musi być na to przygotowany.

 

"Wiemy, że pomimo zakazu używania broni chemicznej przez wszystkie instytucje międzynarodowe, Rosjanie używali jej w Syrii. Mamy świadomość, że mogą to zrobić w naszym kraju. Musimy być na to przygotowani" - oświadczył Daniłow na Telegramie.

 

ZOBACZ: Premier apeluje o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Przedstawił czteropunktowy plan

 

Wcześniej w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że USA przekazały Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym.

 

"W ramach pomocy dla naszych ukraińskich partnerów rząd USA dostarcza rządowi Ukrainy ratujący życie sprzęt i środki, które mogą zostać wykorzystane w razie użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej" - powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej.

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie