Wojna w Ukrainie. Czeskie wozy bojowe dla Ukrainy. Niemieckie MON trzy tygodnie nie odpowiadało

Świat
Wojna w Ukrainie. Czeskie wozy bojowe dla Ukrainy. Niemieckie MON trzy tygodnie nie odpowiadało
Riku Outinen/Wikipedia.Commons
Wóz piechoty BMP-1, zdj. ilustracyjne

W czwartek minister obrony Niemiec Christine Lambrecht wyraziła zgodę na dostarczenie broni z Czech dla ukraińskiej armii. Chodzi o 56 bojowych wozów piechoty BMP-1 z zasobów Narodowej Armii Ludowej NRD. Według informacji dziennika "Bild", ministerstwo obrony przez trzy tygodnie nie odpowiadało na prośbę Czechów.

"Wozy bojowe znajdują się obecnie w posiadaniu czeskiej firmy, która chce je sprzedać Ukrainie. W tym celu potrzebne było pozwolenie z Berlina" - przypomina w sobotę "Bild".

 

"Ponieważ sytuacja na Ukrainie jest krytyczna, prosimy o jasne oświadczenie w jak najkrótszym czasie" - zaapelowali Czesi już 10 marca.

Niemieckie MON nie reagowało 

Według informacji dziennika, ministerstwo "przez trzy tygodnie nie zareagowało na prośbę Czech. Dopiero po kryzysowej rozmowie telefonicznej ukraińskiego ministra obrony (Ołeksija Reznikowa) z minister (Lambrecht), która odbyła się w środę, dano zielone światło".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski: Rosja robi głupie żarty wysyłając młodych ludzi na śmierć w Ukrainie

 

"Pilnie potrzebowaliśmy tej dostawy, ponieważ Rosja zniszczyła wiele naszych własnych pojazdów pancernych" - powiedział w rozmowie z "Bild" ukraiński urzędnik.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie