USA ogłosiły sankcje przeciwko rosyjskim firmom omijającym restrykcje

Świat
USA ogłosiły sankcje przeciwko rosyjskim firmom omijającym restrykcje
Bartlomiej Magierowski/East News
Fotografia poglądowa

Amerykańskie ministerstwo skarbu ogłosiło w czwartek nałożenie sankcji na 21 firm i 13 osób z rosyjskiego sektora technologicznego, by zapobiec omijaniu wcześniejszych restrykcji i pozyskiwaniu zachodnich technologii. Dodatkowo sankcjami objęto państwowy ośrodek badawczy za cyberataki.

Głównym przedmiotem nałożonych w czwartek sankcji jest sieć podmiotów i osób związanych z moskiewską spółką Sernija, mającą związki z Kremlem. Firma za pomocą tej sieci starała się obejść ograniczenia nałożone przez Zachód na import kluczowej technologii.

 

ZOBACZ: Francja. Policja poszukiwała uzbrojonego mężczyzny przy dworcu w Lille. Broń okazała się atrapą

 

Wśród objętych sankcjami firm jest m.in. największy producent mikroelektroniki w Rosji, firma Mikron, która opracowała chipy dla rodzimego systemu kart płatniczych Mir.

Restrykcje dla twórców wirusa

Dodatkowo restrykcjami objęty został Centralny Instytut Badań Naukowych Chemii i Mechaniki (CNIIChM), który - według USA - był odpowiedzialny za stworzenie złośliwego oprogramowania Triton, użytego do cyberataku na saudyjskie zakłady petrochemiczne, który miał doprowadzić do wybuchu.

 

Wcześniej w marcu amerykańska prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie autorowi wirusa, pracującemu dla rosyjskich służb wojskowych.

 

 

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie