Wojna w Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą

Polska
Wojna w Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą
Kancelaria Prezydenta
Dmytro Kułeba i Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek po godz. 11 z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą. Tematy spotkania, to sytuacja na Ukrainie i wsparcie, jakiego Polska udziela temu krajowi.

"Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą" - poinformowała prezydencka kancelaria na Twitterze.

 

 

Jak mówił wcześniej szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, tematami spotkania w Pałacu Prezydenckim są: sytuacja w Ukrainie, stan obrony Ukrainy przez agresją rosyjską oraz wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie.

 

ZOBACZ: Minister Moskwa: podatek od rosyjskich surowców mógłby być wzorowany na ETS

 

Szef ukraińskiej dyplomacji przebywa obecnie w Warszawie; w środę spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Podczas rozmów w polskim parlamencie towarzyszyła mu Mariana Bezuhla, posłanka Wierchownej Rady, członkini tamtejszej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu.

Sojusz polsko-ukraiński

W środę Kułeba podziękował Polsce i Polakom za dotychczasową pomoc dla jego kraju i jego obywateli. Zaznaczył jednak, że Ukraina potrzebuje dalszych działań, m.in. uszczelnienia dotychczasowych sankcji nałożonych na Rosję oraz wypracowania nowych.

 

Kułeba podkreślał, że Polska jest niewątpliwie prawdziwym przyjacielem Ukrainy. - Bardzo doceniamy wszystko, co polski rząd, polski parlament oraz Polacy zrobili do tej pory, by pomóc Ukrainie i Ukraińcom - powiedział polityk.

 

ZOBACZ: Ukraina. Od początku wojny z Rosją zginęło 148 ukraińskich dzieci, 2 miliony uciekło z kraju

 

Dodał, że jego wizyta ma trzy cele. - Po pierwsze by podziękować Polsce. Chcemy - Polacy - abyście wiedzieli, że Ukraina docenia wszystko, co zrobiliście do tej pory. Drugie przesłanie jest takie, że dopóki trwa wojna, trzeba zrobić jeszcze więcej. Dlatego wraz z polskim rządem rozmawialiśmy na temat tego, co więcej można i trzeba zrobić w takich kwestiach jak obronność, pomoc humanitarna, wsparcie ekonomiczne oraz sankcje - mówił Kułeba.

 

Według niego, należy z jednej strony "pozamykać furtki" w nałożonych już na Rosję sankcjach, z drugiej - nakładać nowe. - Polska jest tu naszym naturalnym sojusznikiem jako państwo członkowskie Unii Europejskiej - zaznaczył szef ukraińskiego MSZ.

 

Trzecia sprawa - to jak powiedział - przyszłość Ukrainy - co można zrobić wspólnie po zakończeniu wojny. - Jestem pewien, że zwyciężymy i że bezpieczeństwo Europy zostanie ocalone - podkreślił polityk.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie