Wojna w Ukrainie. Rosjanie używają dywanów czy siana do kamuflowania

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie używają dywanów czy siana do kamuflowania
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
"Washington Post": kamuflaż z dywanów na rosyjskich czołgach świadczy o nieprzygotowaniu do wojny

Rosyjscy żołnierze używają do kamuflażu czołgów i pojazdów opancerzonych gałęzi, siana, a nawet dywanów, co analitycy uważają za brak wyrafinowania i dowód na nieprzygotowanie Rosjan do prowadzenia długotrwałej wojny na Ukrainie - pisze w środę "Washington Post".

Na jednym z nagrań widać rosyjski transporter opancerzony, który został przykryty "czymś, co przypomina młode sosny" - informuje amerykański dziennik.

 

Na innych filmikach rosyjskie pojazdy są przykryte sianem, dywanami czy innego rodzaju ciężkim materiałem.

 

 

"To widok, który trąci desperacją" - skomentował Mike Jason, emerytowany oficer wojsk USA, który służył w Iraku i Afganistanie. Tkaniny mogą pomóc w ukryciu, ale mają ograniczone zastosowanie w czasach dronów i zdjęć satelitarnych, sprawiając, że kamuflaż ma na celu głównie oszukanie ludzkich oczu - ocenił Jason.

Analitycy mówią o szeregu taktycznych błędów Rosjan

Brak nowoczesnej siatki maskującej jest najnowszym przykładem tego, co analitycy nazywają szeregiem taktycznych błędów Rosjan od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - pisze "Washington Post".

 

 

Rob Lee, przedstawiciel amerykańskiego think tanku FPRI, uważa, że nieprofesjonalny rosyjski kamuflaż może "świadczyć o nadmiernej pewności rosyjskich dowódców, że ta wojna będzie łatwa, a ukraiński rząd szybko upadnie".

msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie