Donald Tusk: jestem do dyspozycji, tylko zróbcie krok; mówimy tu o setkach miliardów złotych

Polska
Donald Tusk: jestem do dyspozycji, tylko zróbcie krok; mówimy tu o setkach miliardów złotych
Polsat News
Donald Tusk

- Chciałbym zaapelować do rządu, żeby jak najszybciej wzięli z Europy wszystkie pieniądze, które na nas tam czekają. Nie ma żadnego wytłumaczenia na to, co robi rząd, czyli żeby te pieniądze od nas odpłynęły. Proszę przemnożyć milion dziennej kary za błędy Ziobry. Te pieniądze mogłyby zostać wykorzystane na dopłaty do nawozów sztucznych - mówił Donald Tusk.

- Jeszcze raz apeluję do rządu, by jak najszybciej uruchomił europejskie środki, która na nas czekają - podkreślił w środę lider PO Donald Tusk. Jesteśmy gotowi pomóc ze wszystkim, jeśli chodzi o działania Polski w UE na rzecz Polaków, polskich rolników, polskich rodzin - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Od początku wojny Rosjanie stracili ponad 17 tysięcy żołnierzy

 

Tusk podkreślił w środę na konferencji prasowej, która odbyła się przed gospodarstwem rolnym w Starym Chabowie (woj. mazowieckie), że losy wszystkich polskich rodzin będą w dużej mierze w tym roku zależały od tego, w jaki sposób uda się pomóc polskim rolnikom.

Donald Tusk: sprawa nawozów sztucznych jest absolutnie fundamentalna dla rolników

- Zdajemy sobie wszyscy sprawę, w jakich warunkach przyszło dzisiaj ludziom żyć i pracować. Tu, dla polskiego rolnika kwestia na przykład nawozów sztucznych jest absolutnie fundamentalna - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

 

Zwracał też uwagę na bardzo niepokojące prognozy wysokich cen na przykład chleba. - Te bardzo niepojące, że chleb - i to raczej ten najtańszy - może kosztować nawet 10 zł pod koniec tego roku, podnoszą włosy na głowie, bo zdajemy sobie sprawę z tego, co to znaczy dla Polek i Polaków wszędzie, bez wyjątku - podkreślił Tusk.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "Apokaliptyczna pustynia". Wstrząsające nagranie ze zrujnowanego Irpienia

 

- I dlatego z tego miejsca chciałbym bardzo gorąco zaapelować, jeszcze raz, do wszystkich odpowiedzialnych dzisiaj, nie tylko za politykę rolną, ale generalnie za rządy w Polsce, żeby jak najszybciej wzięli z Europy te pieniądze, wszystkie pieniądze, które na nas tam czekają. Nie ma żadnego wytłumaczenia, że w kilku sprawach rząd PiS robi wszystko, żeby te pieniądze z Polski odpłynęły - zaznaczył szef PO.

Donald Tusk: Polska płaci za błędy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

Wskazał na kary, które Polska płaci za "błędy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry" w wymiarze sprawiedliwości. - Przemyślcie sobie państwo, milion euro dziennie na takie dopłaty do nawozów sztucznych. Ile gospodarstw tej wielkości można by w Polsce wesprzeć, gdyby dziennie, chociaż tę jedną decyzję rząd PiS-u podjął, decyzję dotyczącą praworządności - powiedział Tusk.

 

- Dlatego zwracam się z gorącym apelem - jeszcze raz to powtórzę - jesteśmy gotowi pomóc ze wszystkim, jeśli chodzi o działania Polski w Unii Europejskiej na rzecz Polaków, polskich rolników polskich rodzin - zaznaczył lider PO.

 

- Ja jestem też do dyspozycji. Zrobimy wszystko, żeby pomóc, ale zróbcie na miłość Boga ten krok, mówimy tutaj o miliardach, dziesiątkach miliardów, setkach miliardów złotych, które powinny już od dłuższego czasu tu pracować w Polsce, na polskiej ziemi - dodał Tusk.

Kary pieniężne w wysokości 1 mln euro dziennie

TSUE 14 lipca 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Pod koniec października ub.r. TSUE poinformował, że Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie za niezastosowanie się do jego decyzji.

 

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

 

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

msl/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie