Wojna w Ukrainie. Victor Orban: Ukraina prosi w istocie o zablokowanie węgierskiej gospodarki

Świat
Wojna w Ukrainie. Victor Orban: Ukraina prosi w istocie o zablokowanie węgierskiej gospodarki
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Premier Węgier Victor Orban

Ukraina domaga się w istocie pełnego zatrzymania węgierskiej gospodarki – oświadczył w niedzielę premier Węgier Victor Orban, odnosząc się do postulatów wprowadzenia w UE zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych.

- To, o co proszą Ukraińcy, to nic innego jak postulat, byśmy całkowicie zatrzymali węgierską gospodarkę, znów stracili całe lata rozwoju i aby węgierskie wyniki ekonomiczne spadły do poziomu sprzed jakichś 8-10 lat – powiedział Orban w Radiu Kossuth.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sondaż: embargo na rosyjski gaz. Polacy gotowi płacić więcej?

 

Dodał, że zrobi wszystko, by pomóc Ukraińcom, bo zostali zaatakowani, a spory węgiersko-ukraińskie dotyczące praw mniejszości węgierskiej na Ukrainie mają w takie sytuacji znaczenie drugorzędne. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, ale nie mogą od nas wymagać, byśmy zniszczyli dla nich samych siebie – oznajmił.

 

Zaznaczył, że jeśli chodzi o dostawy surowców energetycznych, to dla Węgier problem nie polega na tym, czy są skłonne zapłacić trochę więcej za energię, by wspomóc Ukrainę, bo do tego byłyby gotowe, ale na tym, czy w ogóle do nich ta energia dotrze.

Niemcy, Austria i Węgry przeciwne sankcjom w sektorze energetycznym

Podkreślił, że Węgry sprowadzają z Rosji 61 proc. ropy naftowej i 85 gazu ziemnego, zaś węgierskie rafinerie naftowe są przystosowanego do tego typu ropy, a ich przestawienie na inny typ wymagałoby kilku lat.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Liz Truss: trzeba zwiększyć presję na Putina; zaostrzyć sankcje

 

Dodał, że przeciwko rozciągnięciu sankcji wobec Rosji na sektor energetyczny przeciwne są nie tylko Węgry, ale też Niemcy i Austria.

 

Odnośnie ukraińskiego postulatu zamknięcia przestrzeni powietrznej na Ukrainą wyraził zaś przekonanie, że określenie to brzmi tak, jak gdyby wystarczyło zamknąć pokój na klucz, tu zaś chodzi o wojnę powietrzną.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie