Wojna w Ukrainie. Sztab generalny: Rosja przenosi jednostki na Białoruś, by dokonać rotacji wojsk

Świat
Wojna w Ukrainie. Sztab generalny: Rosja przenosi jednostki na Białoruś, by dokonać rotacji wojsk
Sztab Generalny Ukrainy
Zdjęcie udostępnił Sztab Generalny Ukrainy

Jednostki rosyjskie są przenoszone na terytorium Białorusi, co ma umożliwić rotację wojsk, które doznały znacznych strat, i wzmocnienie istniejących oddziałów, uzupełnienie zapasów jedzenia, paliwa i amunicji oraz ewakuację rannych i chorych - przekazał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Niektóre oddziały wojsk białoruskich nadal znajdują się na poligonach - dodano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

 

Poinformowano również, że na północny zachód od Kijowa wróg pod osłoną ognia artyleryjskiego i lotnictwa konsoliduje swoje siły i przygotowuje się do rotacji jednostek. Na wschód od stolicy Rosjanie nadal blokują Sławutycz i próbują przejąć kontrolę nad Czernihowem. W okolicach miejscowości Łukjaniwka i Rudnyck wróg poniósł straty i się wycofał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińcy odbili miejscowości Wilchiwka i Husarówka k. Charkowa

 

Siły rosyjskie w obwodzie sumskim się przegrupowują; w pobliżu Charkowa skupiają się na uzupełnianiu strat; w rejonie Słowiańska umacnia zajmowane pozycje - czytamy dalej w komunikacie.

Ukraińcy skutecznie stawiają opór

Przekazano również, że Ukraińskie Siły Zbrojne odbiły Trościaniec w obwodzie sumskim i Husarówkę w obwodzie charkowskim.

 

Jak dodano, w obwodzie donieckim Rosjanie próbują - bez sukcesu - zdobyć Mariupol, Popasną, Rubiżne i Siewierodonieck. Odnotowano też nieudaną próbę zajęcia miasta Krasnohoriwka, podczas której Rosjanie ponieśli ciężkie straty i wycofali się.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Rosjanie niszczą wszystko, co czyni Ukraińców narodem

 

"Ukraińscy żołnierze nadal skutecznie stawiają opór rosyjskim najeźdźcom, odpierają ataki wroga i na niektórych kierunkach stopniowo wyzwalają czasowo zajęte przez wroga tereny" - konkluduje Sztab Generalny.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie