Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Rosjanie niszczą wszystko, co czyni Ukraińców narodem

Świat
Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Rosjanie niszczą wszystko, co czyni Ukraińców narodem
PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zdj. ilustracyjne

Rosyjskie wojska niszczą wszystko, co czyni Ukraińców narodem, ale za to odpowiedzą – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie w niedzielę.

Zełenski podkreślił, że okupanci dopuścili się kolejnych zbrodni przeciw historii i przeciw sprawiedliwości historycznej.

 

- Pod Charkowem wojska rosyjskie w swoim firmowym nieludzkim stylu "zdenazyfikowały" pomnik ofiar Holokaustu w Drobyckim Jarze. Podczas II wojny światowej w tym miejscu naziści rozstrzelali blisko 20 tys. ludzi. Po 80 lata są oni zabijani powtórnie – powiedział prezydent.

 

 

Zaznaczył, że zniszczony pomnik w kształcie menory to kolejne pytanie do całej żydowskiej wspólnoty świata o to, ile jeszcze zbrodni przeciw wspólnej pamięci o Holokauście będzie wolno popełnić Rosji na ukraińskiej ziemi.

 

- Rosyjskie wojska w pełni świadomie zabijają cywilów, niszczą dzielnice mieszkaniowe, celują w schrony i szpitale, w szkoły i uniwersytety. Nawet w cerkwie, nawet w pomniki ofiar Holokaustu! – zaznaczył prezydent Ukrainy.

Zabici w ostrzale miasta Barwinkowe

"Pięć osób zginęło w ostrzale miasta Barwinkowe w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy" – poinformowała w sobotę wieczorem prokuratura obwodu charkowskiego na Facebooku.

 

Do ostrzału doszło około godz. 11 w sobotę. Zginęło 4 żołnierzy ukraińskich i jedna osoba cywilna. Liczba rannych jest ustalana.

 

 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie